Už dlhé roky si nevieme oslavy končiaceho roka a vítanie toho nového predstaviť bez ohňostrojov a zábavnej pyrotechniky. Aj by sme možno mnohí chceli, no napriek tomu je pyrotechnika naďalej súčasťou Silvestrovskej noci. Je to ale naozaj nutné, potrebné a rozumné? Ak si zhrnieme niekoľko krátkych bodov zistíme, že vôbec nie.
Hluk a „týranie“ domácich zvierat
Kým pre ľudí (vo väčšine prípadov) predstavuje pyrotechnika krátkodobú formu zábavy, pre našich zvieracích spoločníkov ide o nepriamu formu „týrania“. Ochranári už roky upozorňujú na to, že našim domácim miláčikom s oveľa citlivejším vnímaním zvuku spôsobujú ohňostroje fyzické i psychické utrpenie. Ak si myslíte, že v prírode, na silvestrovskej chate bez prítomnosti domácich zvierat nikomu neublížite, ste na veľkom omyle. Zábavná pyrotechnika totiž podľa pravidelných vyjadrení ochranárov ovplyvňuje aj divokú zver, plaší ju z ich prirodzeného prostredia a u gravidných jedincov môže dokonca vyvolať potrat.
Nebezpečenstvo úrazu
Aj toto varovanie je bežnou súčasťou médií pred silvestrovskými oslavami. Ak si potom prvý deň nového roku zapnete ktorúkoľvek spravodajskú reláciu v televízii, po prehľade novoročných osláv začína bilancovanie úrazov. Pri narábaní so zábavnou pyrotechnikou treba byť vždy maximálne opatrní a obozretní, v spojení s požívaním alkoholických nápojov však ide často bezpečnosť bokom. Výsledkom sú potom veľmi nepríjemné zranenia, ktoré môžete spôsobiť nielen sebe ale aj ostatným.
Znečistenie ovzdušia a množstvo odpadu
V časoch, keď moderná spoločnosť stále častejšie a intenzívnejšie apeluje na kvalitu životného prostredia a snahu o jeho záchranu, je masové využívanie zábavnej pyrotechniky počas Silvestra poriadnym paradoxom. Ohňostroje totiž vo všeobecnosti obsahujú najmä dusičnan draselný, uhlie a síru. Po vybuchnutí sa do ovzdušia dostávajú miniatúrne pevné častice tzv. PM10, ktoré majú vo zvýšenom množstve celú radu negatívnych dopadov, nielen na životné prostredie, ale aj samotného človeka. Staršia štúdia z Nemecka hovorí o tom, že počas jedinej noci (31. december) sa do ovzdušia v krajine dostane 4000 ton častíc PM10, čo v tom čase (2016) predstavovalo 15% ročného množstva vypustených PM10 z dopravy.
Hrozí pokuta
Slovenská republika zakazuje používanie pyrotechniky počas celého roka. Výnimkou je samozrejme len Silvester a 1. január. Aj tu však v mnohých mestách a obciach platia prísne pravidlá či zákazy, za ktorých porušenie vám hrozí pomerne vysoká pokuta. Samosprávy si totiž pravidlá používania pyrotechniky počas sviatkov stanovujú samostatne. V Bratislave napríklad je pyrotechnika kategórie F2 a F3 zakázaná aj počas Silvestra už od roku 2016. Za porušenie všeobecne záväzného nariadenia vám pritom hrozí pokuta až 500 eur. Rôzne pravidlá pritom platia aj v ďalších mestách a obciach Slovenska. Odporúčame si ich naštudovať z dostupných zdrojov samotných samospráv.
Zbytočne vyhodené peniaze
Potrebujete aj ďalší dôvod, prečo nesiahnuť po zábavnej pyrotechnike? Subjektívne, ide o pomerne nákladnú a zbytočnú zábavku. Ak si porovnáme „cenu a výkon“ zistíme, že za desiatky eur sa na pár minút „pokocháme“ niekoľkými farebnými výbuchmi a veľkým rachotom. Časť zážitku zmizne v eufórii, časť prehluší sused so silnejšou „výbavou“, časť aj tak odignorujeme vinšujúc šťastný nový rok a popíjajúc práve otvorené šampanské. V konečnom dôsledku tak za pár dní aj zabudneme, čo sme to vlastne o polnoci odpálili.
Centrálne ohňostroje
Ak si predsa len neviete predstaviť oslavy príchodu nového roka bez ohňostroja, vymeňte svoj vlastný za ten centrálny. V takmer všetkých väčších mestách (vo všetkých krajských mestách) je pre obyvateľov pripravený silvestrovský či novoročný program. Trendom sa v posledných rokoch stávajú „detské“ oslavy a detské ohňostroje, ktoré sa konajú buď pred polnocou, alebo podvečer 1. januára tak, aby si ho mohli užiť najmä najmenší, ktorým svetelná ohlušujúca šou prinesie i tak najviac potešenia. Spolu s oficiálnym mestským ohňostrojom ušetríte vlastné peniaze, ochránite svoje zdravie, neprispejete svojou troškou k znečisteniu ovzdušia a okolia a celkom určite neporušíte ani žiadny zákon.
Nahlásiť chybu v článku