No možno nie tak úplne, ale určite je zvláštne, že značné množstvo národa sa nechá presvedčiť na to, aby si do svojho tela dalo importovať mikročip. Tieto čipy však neslúžia účelom, aké môžete poznať z utopistických sci-fi románov. Tieto čipy používajú Švédi ako kreditné karty, ako prístupové zariadenia či ako lístky na vlak. S týmto zariadením viac nemusíte pri sebe nosiť objemnú peňaženku, starať sa o výmenu platobnej karty či pri sebe nosiť kľúče.
U istej skupiny ľudí sa však táto novinka nestretla s pochopením a naozaj si pripadajú, ako v strašidelnom sci-fi. Mnoho ľudí sa domnieva, že za vznik tohto trendu môže práve bohatstvo, ktorým krajina disponuje. Vec je však o čosi zložitejšia. Veď prečo by to robili len Švédi, keď existuje ďalších XY zámožných krajín. Odpoveď je práve v digitalizácii. Práve Švédi sú veľkými fanúšikmi všetkého digitálneho. Dokonca u nich vzniklo celé „hnutie,“ ktoré sa zaoberá biohackerstvom.
Štandardní hackeri sa snažia dostať do niečoho, alebo vylepšiť niečo digitálne. Biohackeri sa snažia digitálnou formou vniknúť do niečoho alebo vylepšiť niečo biologického pôvodu. Delia sa na dve skupiny. Wetware hackerov a transhumanistov. Wetware hackeri sa snažia docieliť lacné riešenia, ktorými sa dá zvýšiť životný štandard v rozvojových krajinách. Ich výskumy však neprebiehajú len na oficiálnych miestach, akými sú laboratóriá či univerzity. Mimo iného sa totiž vo voľnom čase zaoberajú svetielkujúcimi rastlinami alebo novými typmi piva.
Druhá skupina, takzvaní transhumanisti sa zaoberá vylepšovaním ľudského druhu, pretože jedného dňa sa budeme musieť potýkať s umelou inteligenciou, ktorá sa neustále zdokonaľuje. Podľa tejto filozofie by sme sa mali zdokonaľovať aj my. A to je v podstate odpoveďou na tieto mikročipy, ktoré sú malým krokom pre ľudstvo, no veľkým pre Švédov. Avšak, ak dáme na moment sarkazmus bokom, je nutné uznať, že takéto zariadenie je skutočne užitočné. A keďže v minulosti nežijeme a ani nikdy nebudeme, je potrebné sa prispôsobiť súčasnosti.
A ešte dôležitejšie je pripraviť sa na budúcnosť. Z tohto hľadiska sú tak Švédi veľmi uvedomelí. Biohackerstvo má aj rôzne subkultúry, ktoré sa líšia tým, v akom prostredí sa vyvíjajú. Pre Švéda môže nedostatok znamenať niečo celkom iné, ako pre Slováka. Práve tento severský národ sa v biohackerstve líši od zbytku Európy, keďže sa uberá najmä cestou transhumanizmu. Nenechajte sa však zmýliť mýtusom o naivných Švédoch, ktorými vláda manipuluje. Je to jednoduchšie vysvetlenie pravdy, ktorá je niekde úplne inde. Všetko sa točí okolo ich dôvery ku všetkému digitálnemu.
Koniec koncov, perfektné softvéry, ako Spotify či Skype vznikli práve vo Švédsku. Práve na úspechoch v IT obore, stavia aj hnutie transhumanistov a Švédsko hrá v tejto ideológii veľmi podstatnú rolu. To, že je Švédsko o krok vpred, však nie je nič nové. A môže nám ísť príkladom, pretože vedecký pokrok nezastavíme. Práve naopak.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku