Foto: reprofoto, Instagram.com (@europeanlistings)

Na sociálnu sieť Instagram sa začína prebíjať trend virálnych ponúk na predaj európskych nehnuteľností.

Väčšina profilov chce takto priniesť svojim sledovateľom možnosť, ako sa dostať k lukratívnym ponukám bez toho, aby sme sa museli hrabať v portáloch zahraničných realitných služieb. Napodobňujú tak princíp centralizovaného portálu, kde sa dá ľahko dostať k vysnívanému domu bez ohľadu na lokalitu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Príkladom, ktorý pokoril všetky ostatné, na ktoré sme natrafili (aspoň, čo sa týka počtu sledovateľov), je instagramový profil European Listings. Dnes sa teší počtu 768-tisíc sledovateľov a ľudí len pribúda.

Platforma ponúka za nevysoké predplatné týždenný newsletter s kurátorským výberom nehnuteľností a poskytuje personalizované služby pre záujemcov o kúpu nehnuteľnosti v Európe.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by European Listings (@europeanlistings)

Podľa informácií z oficiálnej stránky, ide o „jediné miesto, kde sa dostanete len k tým najlepším ponukám v Európe“.

„Každá nehnuteľnosť je starostlivo vyberaná. Majú prvotriednu kvalitu a stoja menej ako 500-tisíc eur. Ponúkame všetko od víl v Toskánsku, cez rezidencie pri jazere Como, až po domy s výhľadom na more pri francúzskom alebo španielskom pobreží.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by European Listings (@europeanlistings)

Kým najdrahšie domy na portáli siahajú k cenovému stropu 500-tisíc eur, nájdete aj domy začínajúce už na sume 23-tisíc.

Aj pokiaľ nemáte v pláne zháňať taliansku vilu, je veľmi náročné sa pri prechádzaní profilu nezaseknúť v snových predstavách o živote na podobnom mieste. Niektoré nehnuteľnosti pritom stoja toľko, čo priemerná garsónka v Bratislave. Za sumu bratislavského bytu po renovácii sa však dostanete, napríklad, k ponuke gigantického pozemku s kamennou vilou a vlastnou vinicou.

Svoje si podľa prvého pohľadu nájde naozaj každý — či už snívate o prímorskom domčeku na Korfu, alebo o izolovanom sídle na vidieku.

Sú takéto ponuky skutočné?

Čo sa týka samotného overenia, portál Scam Adviser podporuje dôveryhodnosť stránky tvrdením o platnom SSL certifikáte, vekom portálu a overením prostredníctvom DNSFilter. Portálu vyčíta fakt, že „vlastník webových stránok používa službu na skrytie svojej identity na WHOIS“.

Na dôveryhodnosti stráca European Listings pre nízky počet verejne dostupných recenzií. Hodnotenia portálu objavíte, napríklad, na stránke Trust Pilot, pričom ju však nie je možné vyhľadať prostredníctvom zaužívaného spôsobu Google Reviews a na svojom profile na sociálnej sieti Facebook má len jedno hodnotenie.

Foto: reprofoto, Trust Pilot

Čo sa týka samotného konceptu lacných európskych nehnuteľností na sociálnych sieťach, nejde o úplnú novinku. Na podobnom princípe funguje, napríklad, predávanie talianskych domov za 1 euro vo vyľudnených oblastiach.

Pri stránkach fungujúcich na princípe European Listings, ide o tému, ktorá zatiaľ nie je príliš prebádaná. Nám sa podarilo nájsť vlákno na Reddite, kde jeden užívateľ opisuje, že dnes sa takto na internete objavujú len dva typy nehnuteľností.

Buď ide o „nádhernú vilu za málo peňazí, ktorá však stojí uprostred ničoho“. Druhou možnosťou sú „domy za milióny“, ktoré sa zobrazujú s cenovkou „70-tisíc“, pričom ide „len o návnadu, ktorá má získať viac interakcie“.

Nakoniec, rovnako ako pri každej online službe, odporúča sa byť opatrný a overiť si všetky informácie pred uskutočnením finančných transakcií.

Uložiť článok

Najnovšie články