imgur

O pôvodných obyvateľoch žijúcich v Austrálii ste už mnohí určite počuli veľké množstvo legiend, ktorými sú Aborigénci opradení. Ich spôsob života, ktorý sa po...

O pôvodných obyvateľoch žijúcich v Austrálii ste už mnohí určite počuli veľké množstvo legiend, ktorými sú Aborigénci opradení. Ich spôsob života, ktorý sa po kolonizovaní Austrálie Európanmi síce z nutnosti zmenil, je však stále jedinečný. O ľuďoch dokonale spätých s prírodou písala aj Marlo Morganová vo svojom autobiografickom románe Posolstvo od protinožcov. Ten sa stretol s rôznymi ohlasmi a veľa z nich bolo negatívnych, keďže v knihe opisuje svoj jedinečný zážitok plný zázrakov, ktorý prežila spoločne s kmeňom domorodých Aborigéncov niekoľko mesiacov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

O týchto ľuďoch i by sa dalo napísať niekoľko článkov a v budúcnosti sa k nim ešte určite dostaneme. Dnes sa pozrieme „iba“ na jeden zaujímavý jav, spojený nielen s nimi. Pôjde o zuby. Prvé zubné kefky používali už Sumeri asi tak 3-tisíc rokov pred narodením Krista. Každý vie, že boli vyvinuté pre potreby ústnej hygieny a dnes si bez nej vie už len málokto predstaviť ranný či večerný rituál v kúpeľni. O naše zuby sa staráme dôkladne používaním drahých zubných pást obsahujúcich mnohé, niekedy dokonca až škodlivé a dráždivé látky. Ako je možné, že my, moderná civilizácia, aj napriek tejto starostlivosti trpíme paradentózou, kazmi, vypadávaním a žltnutím zubov a domorodý ľudia, žijúci voľne vo zväčša nehostinných podmienkach drsnej austrálskej prírody, bez akejkoľvek ústnej hygieny netrpí žiadnym z týchto ochorení a zuby má dokonale biele?

The Firts Australians
The Firts Australians

Touto otázkou sa už v roku 1930 zaoberal Dr. Weston Price a znažil sa na ňu urputne nájsť odpoveď. Odpoveď hľadal v ľuďoch, ktorí sa dostali z voľnej prírody do modernej civilizácie a začali sa stravovať „modernými“ potravinami moderného sveta. Malo to na tú dobu šokujúce výsledky, ľudia strácali imunitu a samozrejme, začal ich trápiť zubný kaz. Dr. Price zároveň študoval kmene vo vzdialenej Afrike, Indiánov, Aborigéncov a Eskimákov, kde sa žiadny zubný kaz nevyskytoval, ľudia boli stopercentne imúnni a mohli sa chváliť dokonalými fyzickými schopnosťami, vytrvalosťou, silou a schopnosťou vyrovnať sa s drsným prostredím.

Na ľavej strane môžete vidieť Aborigéncov, ktorých nezasiahol moderný svet, na tej pravej sú Aborigénci z rezervácie, ktorí sa stravovali už jedlom modernej civilizácie.

imgur
imgur

Je zrejmé, že príčinou je rozdielna strava a potraviny, ktoré konzumujeme my a „oni“. Weston sa teda zacielil na výskum potravín a zistil, že naše moderné potraviny obsahujú niekoľkonásobne menej vitamínov a minerálov. Dnešná civilizácia má alarmujúco zlé štatistiky. Pozrime sa napríklad na také Spojené štáty. Až 70% ľudí žijúcich tam trápi zubný kaz a približne 90% ľudí už zubný kaz aspoň raz v živote malo. Dalo by sa povedať, že potraviny nám určené na konzumáciu sú doslovne smeti, kde sú vitamíny a minerály nahradené chémiou, umelými farbivami a dochucovadlami. Ide však aj o fluorovanú vodu, ktorá nám zuby spoločne s fluorovanou zubnou pastou pomaly, ale isto a účinne ničí. Dúfam že alkohol, cigarety a cukrom presýtené nápoje či obľúbené sladkosti spomínať nemusím.

Modern Farmer
Modern Farmer

Ako by sa tento problém dal riešiť? Myslím si, že je to takmer nemožné, avšak stále sa dá začať od seba. Vo veľkých potravinových reťazcoch nemôžete čakať, že nakúpite zdravé a kvalitné potraviny. Skúste sa pozrieť okolo seba a zistíte, že vo vašom okolí sa určite nachádzajú miestni farmári, ktorí vám ponúknu skutočnú kvalitu. Nie každý má na to čas, no každý si dokáže nájsť spôsob, ako sa k takýmto potravinám dostať. Nielenže podporíte svoje zdravie, podporíte aj miestnych ľudí a nielen vaše telo sa vám za to poďakuje.

Uložiť článok

Najnovšie články