Foto: TASR (Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP)

Ako vo štvrtok informovala agentúra Reuters, k dohode došlo počas stretnutia, ktoré Raoni Metuktire, náčelník kmeňa Kaiapov, zvolal do svojej dediny na brehu rieky Xingu.

Brazílske domorodé kmene a zberači latexového mlieka z kaučukovníkov chcú spoločnými silami bojovať proti zámerom brazílskeho krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, ktoré považujú za ničenie svojej domoviny, amazonského pralesa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Asi 450 zástupcovia 47 kmeňov na tomto stretnutí vyzvali brazílsky Kongres, aby zablokoval zámery, ktoré má Bolsonaro s Amazóniou. Diskutovali aj o tom, ako odolávať Bolsonarovým snahám o oslabenie moci a vplyvu agentúr, ktoré majú chrániť životné prostredie a práva pôvodných obyvateľov na pôdu.

Bolsonaro tvrdí, že indiánske kmene majú pôdy príliš veľa, a chce, aby sa v prírodných rezerváciách obnovila komerčná ťažba a poľnohospodárstvo, čo má viesť k rozvoju Amazónie a zbaviť domorodých obyvateľov chudoby.

Foto: TASR (BRA Novo Progresso)

„Sme tu, aby sme bránili našu krajinu a odkázali Bolsonarovi, aby o nás prestal hovoriť v zlom,“ vyhlásil náčelník Raoni, ktorý sa stal celosvetovo známym v 80. rokoch, keď s britským hudobníkom Stingom stáli na čele kampane za záchranu amazonského pralesa. Raoni vyhlásil, že nikdy nebude súhlasiť s ťažbou dreva na zemi svojich predkov.

Sonia Guajajarová, ktorá vedie organizáciu APIB, zastrešujúcu väčšinu domorodých kmeňov Brazílie, podľa Reuters uviedla, že nárast rôznych foriem násilia voči 850.000 domorodým obyvateľom v dôsledku pozemkových konfliktov s poľnohospodármi a nelegálnej ťažby v rezerváciách ohrozuje budúcnosť indiánskych kmeňov.

Bolsonaro sa ako prezident zaviazal integrovať domorodé obyvateľstvo do brazílskej ekonomiky a spoločnosti. Asimilácia, o ktorej hovoril, by však podľa Guajajarovej znamenala zánik domorodých kultúr a jazykov.

Foto: TASR/AP

Brazílska agentúra pre záležitosti pôvodného obyvateľstva, ktorú vedie policajný dôstojník vymenovaný Bolsonarom, uviedla, že stretnutie pri Rio Xingu bolo „úplne súkromnou udalosťou“, ktorú nemohla podporiť, pretože nebola „v súlade“ s vládnou politikou.

Uložiť článok

Najnovšie články