Foto: facebook.com (Eric Benac)

Najväčší záliv sveta, Bengálsky záliv, ponúka svojím návštevníkom nádherné exotické ostrovy a pláže. V niektorých častiach zálivu je však exotiky až priveľa...

Napríklad na takom Severnom Sentineli. Tento ostrov je domovom najneprístupnejšieho kmeňa na svete. Ak ste si mysleli, že takýchto ľudí možno skôr čakať v Amazonke alebo kdesi v hlbokej Afrike, ste na omyle. Obyvatelia Severného Sentinelu sa s ľuďmi z moderného sveta veľmi stýkať nechcú a na každého, kto sa priblíži, okamžite útočia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Severný Sentinel patrí do súostrovia Andamanských ostrovov. Ostrov má rozlohu asi 72 km², je pokrytý hustou džungľou a pobrežie lemujú prekrásne koralové útesy. Oficiálne patrí toto územie pod správu Indie, no politika tomuto kmeňu nič nehovorí. Platia tu prastaré pravidlá prvotnej spoločnosti lovcov a zberačov a jediné dôležité pravidlo je „silnejší vyhráva“.



Kmeň Sentinelov je prastaré etnikum staré asi 60 000 rokov. Títo ľudia pochádzajú pravdepodobne z Afriky a do Bengálskeho zálivu sa dostali počas niektorej z historických migrácií. Ich jazyk sa výrazne odlišuje od tradičných nárečí ľudí z okolitých ostrovov. To značí, že Sentinelci sú uzavretí už veľmi dlhú dobu. Koľko ľudí v skutočnosti tvorí tento kmeň, je dodnes neznáme. Predpokladá sa však, že ostrov obýva od 100 do 500 ľudí.

North Sentinel Island, Indian Ocean

Posted by Around the World on Dienstag, 1. August 2017

Tento kmeň tvoria len dve skupiny ľudí, tak ako to bolo kedysi dávno po celom svete. Žijú tu iba lovci a zberači. Na ostrove nie sú žiadne známky poľnohospodárskej činnosti, dokonca dodnes neexistujú dôkazy, že by títo ľudia dokázali využívať oheň. Sentinelci žijú v skromných príbytkoch, ktoré majú podobu akéhosi prístrešku bez bočných stien či podlahy. Využívajú len to, čo im ponúkne les. Na lov používajú oštepy a luky, no tieto zbrane neváhajú použiť ani na prípadných návštevníkov.

রহস্যময় দ্বীপ সেন্টিনেল: যেখানে বসবাস করে আদিযুগের মতো হিংস্র মানুষ! পৃথিবীতে রহস্যময় স্থান খুব কমই রয়েছে। আধুনিক …

Posted by Nurislam Shafiq on Dienstag, 25. Oktober 2016

Počas 20.storočia sa svet pokúšal nadviazať kontakt s týmto kmeňom, no všetky pokusy skončili katastrofálne. Ľudia, ktorí sa rozhodli k ostrovu priblížiť, boli buď zabití, alebo odohnaní. Pozrite sa s nami na niekoľko takýchto incidentov z minulosti.

Pred tisícročiami bol ostrov objavený čínskymi a arabskými námorníkmi. Tí boli podľa záznamov odohnaní spŕškou zabijáckych šípov. Podobne skončili neskôr aj kresťanskí misionári. A tak bol Severný Sentinel celé stáročia v rukách domorodcov.

My visit to North Sentinel Island ended poorly.

Posted by Eric Benac on Samstag, 15. April 2017

V roku 1896 sa jednému britskému trestancovi podarilo utiecť z neďalekej trestaneckej kolónie. Na provizornej plti sa dostala až k ostrovu Sentinel, kde ho po vstupe na pláž okamžite zabili domorodci. Neskôr v roku 1967 začala Indická vláda sériu kontaktných expedícií. Expedície pod vedením indického antropológa Pandita boli neustále sprevádzané niekoľkými ozbrojenými vojakmi. Pri priblížení k ostrovu sa však Sentinelci vždy stiahli do džungle.

North Sentinel Island 🙂 <3

Posted by I love traveling on Mittwoch, 8. November 2017

V roku 1974 sa na ostrov vybral štáb National Geographic, ktorý tu chcel natočiť dokument o najneprístupnejšom kmeni sveta. Keď sa však priblížili k ostrovu, na pláž vybehlo niekoľko mužov s lukmi a expedíciu zasypali spŕškou šípov. Dokument bol zrušený v momente, keď jeden zo šípov zasiahol režiséra pripravovaného filmu do stehna. Nakoniec bola okolo ostrova vytvorená tri kilometre široká nárazníková zóna, do ktorej bol prístup zakázaný.

The Sentinelese tribe has lived on the North Sentinel Island for over 60,000 years. These people are incredibly…

Posted by Muhammad Rafi Aamiri on Freitag, 15. September 2017

V roku 2004 postihlo túto oblasť sveta ničivé tsunami, ktoré pripravili o život viac ako 230 000 ľudí. Odborníci predpokladali, že obyvatelia Severného Sentinelu nemohli túto katastrofu vo svojich skromných príbytkoch prežiť. O to väčšie však bolo ich prekvapenie, keď na prieskumnú helikoptéru, ktorá túto hypotézu mala potvrdiť, vybehlo z džungle množstvo útočiacich mužov… Podľa vedcov môže za ich prežitie práve akýsi „šiesty zmysel“, ktorým dokážu vnímať a predpovedať vyčíňanie prírody.

Natives-gather-on-North-Sentinel-Island

Posted by Mysterious Places On Earth on Samstag, 8. Juli 2017

Posledný kontakt s kmeňom spadá do roku 2006. Vtedy kmeň usmrtil dvoch rybárov, ktorí nelegálne lovili v okolí ostrova. Keď indická helikoptéra pristála na pláži, aby priniesla mŕtve telá posiaté šípmi späť k ich rodinám, okamžite na nich z džungle zaútočili domorodci.

A ILHA SEM RETORNO! *Video Na Ilha Sentinela Norte, localizada na Baía de Bengala, entre Mianmar e Indonésia, existe…

Posted by Contacto Estabelecido on Montag, 13. März 2017

Kmeň ostrova Severného Sentinelu je najnepriateľskejším etnikom sveta. Ide však o pozostatok ľudskej histórie, úplne odlišnú kultúru, zvyky a chápanie života. Preto by sme mali týchto ľudí nechať a akceptovať, nech pokojne žijú na svojom malom kúsku Zeme, tak ako sme žili kedysi dávno všetci, nemyslíte?

Pozri aj: Svetu by vládli plazy, ľudia by neexistovali. Takto by vyzeral svet, keby sa prakontinent Pangea nerozpadol

Uložiť článok

Najnovšie články