Ilustračné foto: publicdomainpictures.net

Novoobjavená kométa má pozoruhodné parametre spočítanej dráhy.

Nie je tomu tak dávno, keď astronómov rozrušila správa o telese 1I/Oumuamua. To preletelo okolo Slnka a zaujalo najmä svojím netradičným tvarom. Ukázalo sa, že pravdepodobne nešlo o kométu, ale iba o skalu. Ako teleso opúšťalo našu sústavu, utíchli aj diskusie ohľadom neho. Teraz však prichádza na scénu kométa C/2019 Q4 (Borisov). Informuje o tom portál Astro.cz

Článok pokračuje pod videom ↓

Už niekoľko dní púta astronómov novoobjavená kométa C/2019 Q4 (Borisov), ktorá má pozoruhodné parametre spočítanej dráhy. Podľa výpočtov sa totiž javí, že kométa priletela z miest mimo slnečnej sústavy, čo je skutočne ojedinelý jav, ktorý sa len tak ľahko nepozoruje.

Narozdiel od Oumuamua sa C/2019 Q4 (Borisov) chová ako typická kométa, teda má klasický oblak okolo jadra a chvost. Navyše, zatiaľ iba smeruje k Slnku, čo znamená, že na ňu môžu astronómovia zamerať ďalekohľady a teleskopy a preskúmať ju podrobne. Keďže by mala pochádzať z medzihviezdneho priestoru, bude veľmi zaujímavé skúmať jej zloženie, ktoré môže byť odlišné ako u komét v slnečnej sústave.

Tony873004 [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Objavená amatérskym ďalekohľadom

Zaujímavosťou tiež je, že kométu objavil amatérsky ukrajinský astronóm Gennadij Borisov, po ktorom dostala aj svoje pomenovanie. Ten si  svoj ďalekohľad zostrojil sám a za posledných 6 rokov už objavil 7 komét. Túto objavil iba 30. augusta a 11. septembra dostala súčasné pomenovanie C/2019 Q4 (Borisov).


Jej dráha je pravdepodobne hyperbolická, keďže má excentricitu e=3,07. K jej perihéliu dôjde 7. decembra 2019, takže vedci budú mať dostatok času na jej výskum. Zamerať na ňu by sa mal aj Hubblov teleskop či VLT teleskop v Čile. Kométa by mala byť viditeľná približne rok.

Uložiť článok

Najnovšie články