Rozlíšiť pravdu od klamstva v dnešnej dobe nie je jednoduché.
Hoaxy a fake news sa stali populárnou realitou súčasného storočia. Ich masívnemu šíreniu výrazne napomáha internet spolu so sociálnymi sieťami. Overené informácie sú tak mnohokrát nahrádzané polopravdami, vytvárajú predsudky a mylné predstavy v celej spoločnosti. Práve z toho dôvodu je dnes dôležité vedieť kriticky premýšľať, prijímať správy z viacerých zdrojov a hľadieť na ne objektívne. Niekedy môžu byť jednoduché pravdy či šokujúce fotografie len klamlivou manipuláciou. V tomto kvíze si môžete sami na sebe overiť, či dokážete rozlíšiť pravdu od skreslenej reality.
Článok pokračuje pod videom ↓
Preskúšajte si svoje vedomosti aj v našej sekcii kvízov.
Donald Trump ukázal Kim Čong-unovi filmový trailer, v ktorom sú obaja hrdinovia.
Wikimedia
Áno, toto sa naozaj stalo. Očakávané stretnutie dvoch kontroverzných svetových lídrov prinieslo všeličo, dokonca aj trailer na falošný film. Biely dom ho vyrobil špeciálne pre Kim Čong-una a podľa Trumpa sa mu páčil. Zobrazuje totiž ich dvoch ako nastoľujú svetový mier. Video mali možnosť zhliadnuť aj novinári tesne pred tlačovou konferenciou.
V parku mesta Montreal zachytil orol malé dieťa.
Youtube
Montreal šokovalo video, ktoré sa objavilo na internete - malé dieťa takmer uniesol orol. V skutočnosti išlo o falošný poplach a za desivým javom sa skrýva školský projekt študentov animácie a dizajnu. Ešte pred touto informáciou video obletelo svet a dostalo sa aj do slovenských médií, vystrašilo mamičky na rôznych portáloch a bolo zdieľané rýchlosťou svetla. V Amerike sa hneď na ďalší deň ukázalo, že ide len o skutočne šikovnú animáciu.
Tieto tučniaky žijú na ostrove z plastov a odpadu.
Youtube
Podarené video z dielne WWF - Svetového fondu na ochranu prírody je v skutočnosti hoax. Práve týmto spôsobom sa organizácia snaží pritiahnuť pozornosť ľudí a zároveň ich varovať pred narastajúcim problémom odpadu v oceánoch. Video je síce falošné, no problém reálny.
Robert Fico sa v minulosti vyjadril, že chápe slobodu prejavu a bude sa snažiť zabezpečiť vysielanie objektívnych, mnohokrát aj kritických informácií.
Wikimedia
Možno vás to vzhľadom na súčasnú rétoriku bývalého premiéra prekvapí, no je to naozaj pravda. Ešte v roku 1998 bránil vtedy mladý Robert Fico nezávislosť televízie Markíza a vyzýval novinárov k tomu, aby publikovali aj kritické či šokujúce informácie. O niekoľko rokov neskôr im na tlačových konferenciách vyčíta, že informujú len negatívne.
Donald Trump bol nominovaný na Nobelovu cenu za mier.
Pixabay
Mierový inštitút v Nórsku dostal netradičný list, republikáni totiž navrhujú Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za jeho neúnavnú prácu a snahu dosiahnuť mier vo svete. Tento list je skutočný a ide dokonca už o tretiu nomináciu pre amerického prezidenta.
McDonald´s nahrádza predavačov robotmi, aby sa vyhol zvýšeniu minimálnej mzdy.
Pexels
Falošná správa o tom, že McDonald´s začne nahrádzať svojich zamestnancov do roku 2020 robotmi v skutočnosti len nesprávne interpretovala informácie. Reťazec chce totiž v nasledujúcich rokoch zaviesť do niektorých svojich prevádzok samoobslužné pokladne, čo je už realitou v mnohých iných obchodoch.
Toto je reálna fotografia zobrazujúca zadržanie detí prichádzajúcich imigrantov v klietkach na rozkaz americkej polície.
Twitter
Fotka, ktorá rozdelila ľudí na sociálnych sieťach je dokonalou ukážkou toho, ako sa dá manipulovať obrazom. So situáciou rozdeľovania detí imigrantov od ich rodičov na amerických hraniciach síce súvisí, no v celkom inom kontexte. Ide o výrez väčšej fotografie, zobrazujúcej protest v Dallase proti Trumpovej migračnej politike, ktorá zapríčinila aj spomínané rozdeľovanie detí od rodičov. Chlapec plakal za symbolickou klietkou, pretože sa chvíľu nevedel dostať k svojej matke. Celú sériu fotografií môžete vidieť tu.
Za pískanie na ľudí vo Francúzsku hrozí pokuta.
Pexels
Francúzi naozaj zavádzajú zákon, podľa ktorého za nevhodné poznámky či pískanie na ľudí na ulici hrozí pokuta až do výšky 750 eur. Aj keď ešte nevstúpil do platnosti, podporu má zo strany prezidenta aj mnohých žien.
Imigranti spravili neporiadok v nemeckých uliciach.
Wikimedia
Sociálnymi sieťami sa šíri množstvo hoaxov a jedným z nich bolo aj video o neporiadku v uliciach Nemecka, ktorý vraj urobili imigranti. Realita je však taká, že v čase jeho zdieľania išlo už o rok staré video, zobrazujúce situáciu po protestoch v Hamburgu proti summitu krajín G20. Zatiaľ čo nahrávka zobrazovala reálny neporiadok, bez ďalších informácií si zvyšok verejnosti jednoducho domyslel vlastný kontext.
Instagram spúšťa novú televíziu. Mark Zuckerberg na tom zarobil viac ako miliardu dolárov.
Pixabay
Instagram rozšíril svoje možnosti o novú video aplikáciu, prostredníctvom ktorej si môžete videá od priateľov prezerať ako v samostatnej televízii. Táto novinka napokon zakladateľovi Facebooku, ktorý Instagram neskôr odkúpil, vyniesla 1,7 miliardy dolárov.
Vyhodnotenie:
Výborne! Schopnosť kriticky myslieť ti naozaj nechýba.
Vyhodnotenie:
Pekný výsledok, nenecháš sa len tak oklamať. Gratulujeme.
Vyhodnotenie:
Správy niekedy vedia skresliť pravdu. Skús si ich prejsť ešte raz.
Prosím zdieľajte tento kvíz na zobrazenie výsledkov.
Nahlásiť chybu v článku