Ilustračná foto: Pexels

Odborníci prišli na to, ako dekódovať, na čo ľudia myslia.

Od čítania myšlienok ako v sci-fi filmoch sme ešte ďaleko. Nestačí sa na človeka pozrieť a pozorne sa započúvať, aby ste zistili, čo mu beží hlavou. Odborníci ale predsa len prišli na spôsob, ako ľuďom takpovediac čítať myšlienky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci prišli na to, ako ľuďom čítať myšlienky

Ako informuje štúdia publikovaná v časopise The Scientist, vedci našli spôsob, ako dekódovať ľudské myšlienky. Kedysi sa pri snahe o čítanie myšlienok spoliehali odborníci na elektródy implantované v mozgu. Nová technika sa ale spolieha na neinvazívnu metódu, na tzv. funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI).

Foto: pexels

Ako píše Science Alert, fMRI sleduje prietok okysličenej krvi mozgom a keďže aktívne bunky potrebujú viac energie a kyslíka ako tie neaktívne, vedci tak môžu poľahky získať informácie o aktivite mozgu. Samozrejme, nie je to metóda, vďaka ktorej by vedci „čítali“ konkrétne slová, na ktoré človek práve pomyslel.

Pomôže to ľuďom, ktorí nedokážu komunikovať bežným spôsobom

Súčasťou výskumu bola jedna žena a dvaja muži, pričom ich úlohou bolo počúvať niekoľko hodín rôznych podcastov. Za pomoci fMRI zatiaľ odborníci sledovali, čo sa deje v ich mozgu. Následne výsledky z fMRI analyzoval počítač, ktorého úlohou bolo dekódovať ich, a to tak, že porovnával informácie z fMRI a z audio vzorcov.

Foto: pexels

Ukázalo sa, že aktivita v mozgu sa naozaj menila na základe toho, čo účastníci výskumu počúvali a vedci tak dokázali spätne vyskladať akýsi príbeh. Samozrejme, stroj urobil niekoľko chybičiek a aj keď nie vždy odhadol, kto vykonával činnosť, s presnosťou dokázal určiť, čo sa práve v príbehu odohrávalo.

Prístroj dokázal „prerozprávať“ nemý film, ktorý účastníci sledovali, ale následne aj príbeh, ktorý nesledovali, no predstavovali si ho. Odborníci dúfajú, že v budúcnosti by takýmto spôsobom mohli pomôcť komunikovať s pacientom, ktorí nedokážu hovoriť alebo písať.

Uložiť článok

Najnovšie články