Fajčenie v reštauračných zariadeniach je v Česku definitívne zakázané. To sa však nepáči podnikateľom a ani mnohým fajčiarom, ktorí by zákon radi obišli. Zdá sa, že možné to naozaj je – dôchodkyňa Dagmar Krylová tvrdí, že našla dieru v zákone.
Pani Dagmar je predsedníčka Klubu labužníckych pohodárov, a práve vďaka nemu prišla na to, ako šikovne obísť nariadenia vlády. „Sme partia rybárov z malej dedinky pri Domažliciach,“ hovorí. Prvú klubovú pivnicu založila pred 11 rokmi a dnes sa na ňu obracajú majitelia krčiem z celého Česka.
Dôvod je celkom jednoduchý – na záujmové spolky sa vládne novinky nevzťahujú. Preto sa v mnohých mestách u našich susedov rušia mnohé krčmy a vznikajú kluby. Keďže pani Dagmar má bohaté skúsenosti s fungovaním takýchto klubov, majitelia a podnikatelia ju doslova zavalili žiadosťami o pomoc alebo radu.
Navonok sa nemení v podstate nič. Krčma stále vyzerá rovnako – vonku visí pútač pivovaru, sadnúť si môžete na terasu alebo dnu do útulnej krčmy, krčmár vás obslúži rovnako, ako doteraz. Krčma v pravom slova zmysle to však nie je, oficiálne neexistuje. Predtým, ako si totiž objednáte, musíte sa zapísať do knihy ako nový člen občianskeho združenia, pretože základom je, že do klubu chodia iba jeho členovia. Cena, ktorú zaplatíte za jedno pivo, nie je predajná cena, ale príspevok na občerstvenie v súkromnom klube.
Je možné, že takto to čoskoro bude vo viacerých krčmách v Česku vyzerať. Motiváciou nie je len samotné fajčenie, vláda schválila aj elektronickú evidenciu tržieb, ktorá donúti majiteľov zdaniť všetko, čo predávajú.
Pozri aj: Marihuanu fajčí až 10% mladých. Novým prieskum ukázal, ktoré drogy na Slovensku sú najviac populárne
irozhlas.cz
Nahlásiť chybu v článku