Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je pravdepodobne účinná aj voči nákazlivejšiemu variantu nového druhu koronavírusu označovaného B.1.1.7, ktorý sa v decembri začal šíriť v Británii. Informovali o tom v stredu britská televízia ITV a denník Financial Times (FT).
V novej, zatiaľ nerecenzovanej štúdii, výskumníci z BioNTech-u zhromaždili údaje z analýz vzoriek krvi odobratých 16 osobám – polovica z nich mala viac ako 55 rokov -, ktoré už dostali vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech v predchádzajúcich klinických skúškach. Zistili, že laboratórne upravená verzia vírusu, nesúca všetkých mutácie variantu B.1.1.7, bola neutralizovaná protilátkami.
Testovali viac mutácií
Spoločnosť Pfizer uviedla, že testovanie zahŕňalo 16 rôznych mutácií objavujúcich sa v nových variantoch vírusu a žiadna z nich nemala významný vplyv na efektivitu vakcíny. Podľa vedcov tieto výsledky naznačujú, že je nepravdepodobné, aby variant B.1.1.7 dokázal prelomiť ochranu, ktorú poskytuje vakcína od spoločností BioNTech a Pfizer.
Výsledky podobnej štúdie zverejnenej ešte začiatkom januára naznačili, že vakcína dokáže ochrániť organizmus aj pred variantom vírusu SARS-CoV-2 s označením N051Y objaveným v Juhoafrickej republike (JAR) a oficiálne nahláseným tamojším ministerstvom zdravotníctva 18. decembra 2020.
Aj keď vakcíny proti súčasným variantom sú zatiaľ účinné, výrobcovia a regulačné orgány sa začínajú pripravovať na ďalšiu mutáciu vírusu, píše FT. Ak sa doterajšie vakcíny stanú výrazne menej účinnými, výrobcovia budú musieť prispôsobiť ich zloženie a vyrobiť nové šarže. Vedci spoločnosti BioNTech uviedli, že na rozdiel od chrípkových vakcín nebol v prípade vakcíny proti ochoreniu COVID-19 stanovený okamih, v ktorom ju bude treba upraviť.
Nahlásiť chybu v článku