Foto: SITA/AP

Britská štúdia potvrdzuje, že očkovanie znižuje riziko nákazy v spoločnej domácnosti.

Jedna dávka vakcíny Pfizer alebo AstraZeneca znižuje až o 50 percent pravdepodobnosť, že niekto ňou zaočkovaný, ale infikovaný koronavírusom rozšíri túto nákazu aj na ďalších ľudí žijúcich s ním v spoločnej domácnosti. Uvádza sa to v britskej štúdii zverejnenej v stredu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Výskumom Anglického úradu na ochranu zdravia (PHE) sa zistilo, že u tých, ktorí sa nakazili tri týždne po podaní prvej dávky vakcíny, bola v porovnaní s nezaočkovanými o 38 až 49 percent nižšia pravdepodobnosť, že sa koronavírus prenesie na ich domáce kontakty. „Toto je úžasná správa – už vieme, že vakcíny zachraňujú životy, a táto štúdia je najkomplexnejším súborom reálnych dát, z ktorých vyplýva, že znižujú aj prenos tohto smrtiaceho vírusu,“ komentoval britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Foto: TASR/AP

Riziko nákazy sa po očkovaní znižuje

Štúdia čerpala údaje od viac ako 57 000 kontaktných osôb žijúcich v 24 000 domácnostiach, kde sa laboratórne potvrdil prípad zaočkovania proti covidu. Dáta sa porovnávali s takmer miliónom kontaktov nezaočkovaných. Predchádzajúce štúdie už preukázali, že očkovanie znižuje riziko vzniku symptomatickej infekcie u človeka, a to až o 65 percent, pričom už štyri týždne po podaní prvej dávky vakcíny.

Domácnosti sa považujú za „vysoko rizikové“ prostredie pre prenos nového koronavírusu, pričom podobnú situáciu možno očakávať aj v iných prostrediach s identickými rizikami prenosu, ako sú ubytovne a väznice, uvádza sa v štúdii PHE. „Vakcíny nielenže znižujú závažnosť ochorenia a každý deň zabraňujú stovkám úmrtí, ale teraz vidíme, že majú aj vplyv na zníženie možnosti prenosu vakcíny COVID-19 na ďalšie osoby,“ konštatovala Mary Ramsayová, vedúca oddelenia imunizácie pri PHE.

V doteraz zverejnených štúdiách PHE sa uvádza, že úspešnou očkovacou kampaňou sa v Británii do konca marca predišlo úmrtiam 10 400 ľudí vo veku nad 60 rokov.

Uložiť článok

Najnovšie články