Veľkoobchodné ceny palív sa, podobne ako ropa, po minulotýždňovom výpredaji mierne stabilizovali. Obchodníci v súčasnosti vyčkávajú na nové kľúčové správy, ktoré by mohli určiť ďalší vývoj.
Napriek stabilizácii cien na nižších úrovniach sa ešte môže prejaviť mierny pokles cien pohonných látok na čerpacích staniciach, a to v dôsledku oneskoreného premietania burzových cien do maloobchodných cien. Uviedol to Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB.
Odborníkov znepokojuje stav globálnej ekonomiky
Upozornil, že obchodníci naďalej vyjadrujú obavy o stav globálnej ekonomiky v súvislosti s obchodnými vojnami a so zavádzaním nových ciel. Spojené štáty aktuálne zaviedli clá vo výške 25 % na dovoz ocele a hliníka, na čo napríklad EÚ či Kanada reagovali recipročnými clami na americké produkty v celkovej hodnote približne 20 až 30 miliárd USD.
Z pohľadu dopytu sa podľa Nemkyho objavili negatívne signály zo strany amerických leteckých spoločností, ktoré zaznamenali pokles marcového dopytu po leteckom palive. V dôsledku toho takmer všetky veľké aerolinky znížili svoje prognózy rastu a varovali investorov, že ich predchádzajúce očakávania sa nemusia naplniť.
„Na druhej strane sa v USA zaznamenalo výraznejšie čerpanie zásob palív, čo krátkodobo podporilo rast cien ropy. Napriek tomu však pretrvávajú obavy o celkový dopyt a negatívne dôsledky ciel na svetovú ekonomiku. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) zároveň odhaduje, že na trhu bude tento rok prebytok ropy na úrovni 600-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) denne, pričom revidovala očakávaný dopyt po palivách smerom nadol,“ dodal Nemky.
Vodiči majú dôvod na radosť, ceny palív klesli
Pohonné látky zaznamenali počas 10. týždňa pokles cien. Benzín 98 a motorová nafta sa predávali najlacnejšie za posledných osem týždňov. Spomedzi sledovaných palív medzitýždenne najvýraznejšie klesla cena benzínu 95, dosiahla najnižšiu hodnotu v aktuálnom roku. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Benzín natural 95 sa v úvode marca predával za znížených 1,543 eura za liter, medzitýždenne zlacnel o tri centy. Nižšiu cenu zaznamenala aj motorová nafta, liter stál 1,522 eura, o 2,9 centa menej ako pred týždňom. Benzín natural 98 zlacnel iba nepatrne na 1,778 eura za liter.
Plyny medzitýždenne zaznamenali len mierne úpravy cien. Skvapalnený zemný plyn (LNG) stál 1,738 eura, medzitýždenne zlacnel o 1,2 centa za kilogram. Za skvapalnený ropný plyn (LPG) spotrebitelia zaplatili 0,777 eura za liter a cena stlačeného zemného plynu (CNG) medzitýždenne stúpla na 1,663 eura za kilogram. Posledným dvom plynom sa ceny upravili iba o desatiny centa.
Spotrebiteľské ceny pohonných látok boli opäť nižšie ako pred rokom. Benzín natural 95 bol lacnejší o 5 %, motorová nafta o 4,2 % a benzín natural 98 o 2,2 %. Cena LNG bola oproti minuloročným hodnotám vyššia o 18,3 %, LPG o 10,2 % a CNG o 3,9 %.
Nahlásiť chybu v článku