Trpia pre peniaze kvôli pytliakom, ktorí nepoznajú zľutovania, no neraz si veľa vytrpia aj len tak – z obyčajného ľudského rozmaru. Tak to bolo aj v prípade teenagerov, ktorí do orangutana vystrelili až 74-krát. Ako uvádza portál Unilad, teraz spoznali svoj trest, jeho adekvátnosť je však otázna.
Nezmyselný útok na samičku a jej mláďa
Dvaja mladíci sa rozhodli, že sa vybláznia na bezbrannej samici orangutana a jej mláďati. Vystrelili na nich až 74-krát, pričom len mesačné mláďa neskôr umrelo a samička menom Hope sa ocitla vo vážnom ohrození života. Následkom poranení oslepla a 30-ročná samica už nikdy nebude môcť žiť vo voľnej prírode. Po nezmyselnom útoku sa totiž nedokáže o seba postarať a sama by pravdepodobne čoskoro zahynula.
Je trest príliš mierny?
Útok sa odohral indonézskej oblasti Aceh a dvaja stredoškoláci teraz spoznali svoj trest. Za zabitie mláďaťa orangutana a ťažké poranenie samice musia mladíci vykonávať verejnoprospešné práce, teda upratovať mešitu, musia sa ospravedlniť a mesiac recitovať večerné modlitby. Mnohí nielen z radov ochranárov zvierat si však myslia, že 17-ročný Ade Irfanta Sitepu a 16-ročný Salinsyah Solin by mali dostať vážnejšie tresty a mali by sa postaviť riadne pred súd a odpykať si trest vo väzení. Recitovanie modlitieb a upratovanie mešity im príde ako príliš mierny trest za ohavný skutok, ktorí vykonali.
Zbrane sú v Indonézii ľahko dostupné
V tele samičky Hope museli veterinári ponechať 64 nábojov, hrozilo totiž, že ich odstránenie by jej len viac ublížilo ako pomohlo. Skutok dvoch stredoškolákov je o to ohavnejší, že orangutan patrí medzi kriticky ohrozené a teda prísne chránené druhy. Program na ochranu sumatranských orangutanov, Sumatran Orangutan Conservation Program (SOCP) uvádza , že situácia nie je vôbec ružová, na Sumatre ostalo totiž už len 14-tisíc jedincov a ich počet neustále klesá. Nanešťastie, zbrane sú v Indonézii ľahko dostupné, nie je preto nič výnimočné, ak sa niekto rozhodne zastrieľať si na zvieratá.
Veterinár prenechal rozhodovanie úradom
O samičku orangutana sa staral veterinár Yenny Saraswati a taktiež sa pre Unilad vyjadril, že trest je príliš mierny na to, aké mal následky. Rozhodnutie však ponecháva na príslušné úrady, jeho prioritou je totiž starostlivosť o Hope a dúfa, že mladíci dostanú, čo si zaslúžia.
unilad
Nahlásiť chybu v článku