Predvčerom ministri oznámili, aké nové pravidlá majú začať platiť od pondelka. Schválil sa nový COVID automat, školy by sa mali otvoriť, do práce aj prírody by sme mali mať potvrdenie o negatívnom teste. Zatiaľ však vláda neprijala žiadne uznesenie, rokovať budú aj dnes.
Ak už máte v opatreniach „neporiadok“ nečudujeme sa. Na tlačovej konferencii sme sa dozvedeli, čo všetko má od 8. februára platiť, no jasné zatiaľ nie je nič. Samosprávy už počas včerajšieho dňa informovali, že v niektorých mestách nie je dostatočná kapacita na zriadenie odberných miest. Tie, ktoré zriaďuje štát dokážu počas týždňa otestovať v priemere asi 500-tisíc vzoriek. Pri podobných podmienkach, kedy bol potrebný test do práce aj prírody sa však otestovali počas týždňa viac ako 2 milióny ľudí.
Ako je to s testom pri práci?
Zmätok nastal aj pri teste povinnom do práce. Minister Krajniak oznámil, že home office bude povinný a nariadený všade tam, kde je to možné. Bližšia špecifikácia by mala byť v uznesení, ktoré vláda ešte neprijala a rovnako aj vo vyhláške hlavného hygienika. Na stránkach korona.gov sú dve mapy. O celej problematike informoval aj Michal Katuška v Dobrom ráne, podcaste denníka SME.
Jedna mapa je čierna, ktorá platí pre všetky aktivity okrem práce. Celé Slovensko je kvôli pozitívnym prípadom a podľa COVID automatu v čiernej fáze a tomu sa prispôsobuje aj nutnosť testu na rôzne aktivity, napríklad aj chodenie do prírody, prípadne zatvorené prevádzky.
Potom je tu druhá mapa, kde sú už aj farby bordové a jeden okres je už aj v tmavo ružovej farbe. Táto mapa slúži na to, aby každý obyvateľ toho ktorého okresu vedel, či do práce potrebuje test, a aký starý má byť. Pri práci sa teda riadime druhou mapou a jednotlivými farbami pri okresoch. Môže sa teda stať, že niektoré okresy budú naďalej čierne, iné môžu byť bordové, tmavo ružové a podobne.
Pri čiernej farbe platí nariadenie o povinnom home office, do práce idú ľudia, len ak je to nevyhnutné, vtedy je potrebný test, ktorý nie je starší ako 7 dní. Pri bordovej farbe je rovnako potrebný test do práce (7-dňový), neplatí povinnosť home officu. Pri tmavo ružovej sa testujú len ľudia, ktorí pracujú v službách (raz za 14 dní). Pri svetloružovej je to napríklad tak, že sa testujú rovnako len ľudia pracujúci v službách (raz za 21 dní).
Bude test povinný do prírody?
Do prírody by sa malo dať chodiť bez negatívneho testu na koronavírus. V dnešnej diskusnej relácii Na hrane televízie Joj to povedala poslankyňa Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková s tým, že v týchto chvíľach má o tom rokovať vláda. Dnes sa po rokovaní vlády dozvieme viac informácií, ešte vo štvrtok však ministri informovali, že test do prírody bude nutný.
Školy sa neotvoria všade, mestá nevedia, ako o otváraní rozhodovať
Školy sa na budúci týždeň nebudú vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu otvárať vo všetkých mestách. Informovala o tom Únia miest Slovenska, ktorá upozorňuje, že mestá nevedia, ako majú o prípadnom otváraní škôl rozhodovať. Volá preto po zjednotení pokynov.
Mestá vyzývajú vládu aj hlavného hygienika SR, aby zjednotili pokyny pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, postupovali a komunikovali jednotne. Rovnako, aby zabezpečili legislatívne prostredie tak, aby rodičia detí zo škôl, ktoré z rozhodnutia samospráv zostanú zatvorené, nestratili nárok na pandemickú OČR.
„Primátorky a primátori nemajú inú možnosť, len zobrať tento chaos do vlastných rúk, a tým na seba prevziať aj plnú zodpovednosť, a to nie je fér. Vláda nemôže nechať mestá tápať v takejto neistote,“ uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček. Dodal, že mestá sú z aktuálneho diania a z prístupu vlády v tejto situácii zúfalé, keďže neexistujú žiadne striktné a zrozumiteľné pravidlá, ako majú postupovať. Situácia je podľa ÚMS nekoordinovaná, chaotická a frustrujúca.
„Odborníci upozorňujú, že aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna, a preto rozhodovať sa zodpovedne pod takýmto tlakom a stresom, ktorý na mestá a samosprávy vyvíja štát, je neprijateľné,“ dodala ÚMS.
Nahlásiť chybu v článku