Kým kedysi putovali do polárnych oblastí väčšinou len vedci a bádatelia, dnes sem prúdia aj davy turistov. Ako píše denník The Guardian, zdá sa, že turisti sú čoraz náročnejší a nechcú chodiť na miesta, ktoré sú ako turistické destinácie známe. Chcú ísť tam, kam sa nemôže dostať každý a v konečnom dôsledku sa takéto miesta preľudňujú.
Turistov neustále pribúda
Ako píše The Guardian, jeden z popredných polárnych prieskumníkov, Arved Fuchs varuje, že polárna oblasť je zaplavená čoraz väčším množstvom turistov, čo vôbec neprospieva životnému prostrediu a ani miestnych obyvateľov to príliš neteší. Arved Fuchs je nielen prieskumníkom, stal sa zároveň prvým človekom, ktorý sa v priebehu jediného roka dostal po vlastných na Severný a aj na Južný pól.
Výletné lode tu nemajú čo hľadať
Hovorí, že v arktickej oblasti nikdy nebolo toľko výletných lodí, ako je tu dnes, pričom čím je loď väčšia, tým väčší problém to predstavuje. V rozhovore pre Neue Osnabrücker Zeitung sa Fuchs vyjadril, že výletné lode tu jednoducho nemajú čo hľadať. Arktická oblasť totiž nie je miestom, kde by sa mali konať večierky pre pobavenie turistov.
Turistami sú zaplavené aj inuitské osady
Okrem iného je Fuchs aj environmentalistom a každý rok európskym študentom prednáša o klimatických zmenách. Je preto zhrozený z toho, že turistov sú plné nielen lode, ale aj inuitské osady, ktoré sa v posledných rokoch stali atrakciou. Žiaľ, osady z turizmu nijak neprofitujú a jedinou výhodou je zážitok pre turistu. Tí sú však neraz bezohľadní a bez pozvania sa hrnú do domovov miestnych obyvateľov.
Zo situácie ťažia cestovné kancelárie
Samozrejme, z veľkého záujmu ťažia cestovné kancelárie, ktoré davom turistov ponúkajú možnosť obzrieť si jedinečnú scenériu, vidieť ohrozené druhy zvierat či topiace sa ľadovce, zatiaľ čo budú na palube popíjať šampus. Za zvýšený záujem o cestovanie práve do arktickej oblasti sú zodpovedné aj obmedzenia, ktoré zavádza čoraz viac krajín. Napríklad, Benátky či Dubrovník sa rozhodli obmedziť počet výletných lodí, ktoré môžu v oblasti zakotviť. Okrem toho, turisti sa obávajú terorizmu, vyhľadávajú preto oblasti, kde je hrozba menej pravdepodobná.
Milióny turistov ročne
Obavy nad zvyšujúcim sa počtom lodí vyjadril aj denník Der Spiegel, ktorý uvádza, že v roku 2009 výletnou loďou cestovalo 11 miliónov turistov, kým v roku 2018 toto číslo poskočilo na závratných 28,5 milióna turistov. Najviac pritom takýto spôsob dovolenkovania využívajú Nemci a Briti a očakáva sa, že v najbližšom desaťročí čísla porastú aj naďalej. Odhaduje sa, že medzi nové obľúbené destinácie budú čoskoro patriť napríklad aj Grónsko a Kanada.
Vzhľadom na rastúci záujem o turizmus je nutné budovať aj nové prepravné prostriedky. Odhaduje sa preto, že v najbližších rokoch na vodu vypláva najmenej 124 nových výletných lodí s kapacitou 5 000 jednotlivocov. Centre for High North Logistics sa zaoberá tým, ako vplývajú výletné lode na životné prostredie a ukázalo sa, že jediná výletná loď vezúca ľudí do arktickej oblasti predstavuje obrovskú záťaž. Jeden turista znamená v priemere 30 litrov odpadovej vody denne a 95-tisíc litrov maziva z mašinérie lode.
Fuchs dodáva, že zvýšený záujem o arktické oblasti je skvelý, no mal by sa týkať najmä toho, ako túto časť sveta zachrániť, nie toho, ako sem prilákať čo najviac turistov.
theguardian
Nahlásiť chybu v článku