Foto: Pixabay

Pri dovolenke v Chorvátsku o 4 roky už možno nebudete potrebovať kuny.

Pri dovolenke v Chorvátsku v roku 2023 už možno bude stačiť, ak tam budete cestovať s eurami. Krajina koncom minulého týždňa oficiálne požiadala o vstup do systému výmenných kurzov ERM II. Tento systém môžeme nazvať akousi čakárňou pred prijatím eura. Napríklad Slovensko do neho vstúpilo 28. novembra 2005 a vystúpilo 31. decembra 2008 a následne prijalo euro.

Článok pokračuje pod videom ↓

Každá krajina, ktorá chce prijať euro, musí v ERM II stráviť minimálne dva roky. Počas tohto obdobia majú meny dovolené pohybovať sa v rozmedzí 15% okolo centrálneho výmenného kurzu a zároveň nesmie dôjsť k devalvácii centrálnej parity. Ak Chorvátsko tento test zvládne, má veľkú šancu, že prijme euro. Jeho účasť v eurozóne bude ale ešte musieť odsúhlasiť Európska centrálna banka, a tiež všetky členské krajiny eurozóny. Ako uvádza Reuters, najskôr tak môže euro nahradiť kunu v roku 2023.

Nová séria bankoviek. Foto: ECB [CC0], via Wikimedia Commons

Ľudia euro chcú

Ako uvádza portál penize.cz prieskum vykonaný v Chorvátsku takisto nahráva zavedeniu eura. 52% obyvateľov sa totiž vyjadrilo, že sú za zavedenie eura a 40% je proti. Chorvátsku by zavedenie eura určite prospelo, keďže jeho najväčší obchodní partneri sú takisto súčasťou eurozóny a približne 80% úspor v Chorvátsku je denominované v eurách.

Chorvátsko je členom Európskej únie od roku 2013. Vstupom sa zaviazalo, že euro časom prijme a tento záväzok sa snaží aj splniť. Rovnaký záväzok majú aj ďalšie krajiny, ktoré do EÚ vstúpili, napríklad aj Česká republika, kde však verejnosť tomuto kroku naklonená zatiaľ nie je.

Uložiť článok

Najnovšie články