Ťažko sa vám vstávalo, neviete sa „nakopnúť“, všetko vám prekáža a máte bez príčiny zlú a nevrlú náladu? Dnes v tom s najväčšou pravdepodobnosťou nie ste sami. Zobudili ste sa totiž do „modrého pondelka“, dňa, ktorý psychológovia označujú ako najdepresívnejší deň v roku.
Prečo je najdepresívnejší práve dnešok?
Za označením modrý pondelok a aj stanovením dátumu stojí psychológ Dr. Cliff Arnall z hlavného mesta Walesu – Cardiffu. S matematickým výpočtom a stanovením tohto dátumu prišiel v roku 2005 a prvýkrát sa dnešný depresívny deň „oslavoval“ 24. januára 2005.
Svoju nálepku si dnešok nesie z mnohých dôvodov. Modrý pondelok je totižto stelesnením tých najhorších situácií. Je pondelok, deň po víkende. Január, takže je zima, vonku sa veľmi skoro stmieva a dni sú krátke.
Je po Vianociach, takže mnohí ľudia majú prázdne peňaženky. No a niektorí ľudia sú zo seba sklamaní, pretože po novoročných predsavzatiach už nezostalo ani chýru.
Zároveň sa začína sezóna ročných vyúčtovaní a blíži sa platenie daní.
Ako k tomu prišlo?
Profesor vypočítal modrý pondelok podľa tohto vzorca:
Ak sa na jeho zmysel pozrieme podrobnejšie, v čitateli W znamená počasie, D – d znamená dlhy, ktoré človek na seba prevzal pred sviatkami mínus reálna schopnosť splatiť ich ešte do budúcej výplaty. T predstavuje čas, ktorý uplynul od Vianoc a TQ je čas, ktorý prešiel od novoročných predsavzatí. V menovateli M znamená nedostatok motivácie a Na potrebu konať.
Ale ako to už vo vede býva, aj v psychológii existujú výnimky, odchýlky a nespočetné množstvo názorov iných odborníkov. Preto niektorí z nich tvrdia, že najdepresívnejší deň v roku môže byť pokojne aj druhý januárový pondelok alebo dokonca aj štvrtý, ak víkend pred ním spadá celý do mesiaca január.
Marketingový ťah
Arnall tvrdí, že skutočnosti, ktoré vymenováva, spôsobujú ľuďom počas dneška depresiu a smútok. Avšak tak, ako to už býva, aj modrý pondelok sa dá jednoducho zneužiť na marketing, Využívajú to napríklad cestovné kancelárie a fitness centrá.
Cestovky práve v januári začínajú predávať zájazdy a podnecovať ľudí k cestovaniu a fitness centrá, najmä v zahraničí, stavajú na tom, že cvičenie pomáha odbúrať negatívne myšlienky.
Nahlásiť chybu v článku