Foto: TASR - Jaroslav Novák

Vláda dnes bude rokovať a rozhodovať o núdzovom stave.

V programe dnešného rokovania vlády je okrem iného na programe aj rozhodovanie o vyhlásení núdzového stavu. Dôvodom na opätovné vyhlásenie núdzového stavu je pandémia nového koronavírusu. Vláde ho odporučil prijať ústredný krízový štáb.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila 11. marca, trvá odvtedy naďalej.

Čo je núdzový stav?

V čase núdzového stavu môže štát obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu, na nevyhnutný čas. Hovorí o tom ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Vláda by mala rokovať o vyhlásení núdzového stavu v stredu 30. septembra.

Foto: TASR – Roman Hanc

Vyhlásiť ho môže, ak došlo, alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia, alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže trvať 90 dní.

Zákon uvádza, že počas núdzového stavu možno napríklad obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou, ale aj slobodu pohybu a pobytu. Môže teda prísť aj zákaz vychádzania v určenom čase a zákaz vstupu na postihnuté alebo ohrozené územie.

Obmedzené môže byť aj právo pokojne sa zhromažďovať, právo slobodne rozširovať informácie, tiež možno zakázať štrajky. Zákon hovorí aj o ďalších obmedzeniach a povinnostiach týkajúcich sa pracovnej povinnosti či výkonu vlastníckeho práva.

Napríklad možno uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku, alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd.

Zvažuje sa permanentný krízový štáb

Foto: TASR – Martin Baumann

Štruktúra rozhodovacích orgánov je podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) v súčasnosti vhodná, zvažuje sa však aj opätovné zriadenie permanentného krízového štábu. Prezidentka SR Zuzana Čaputová o tom informovala na sociálnej sieti po utorkovom stretnutí s Mikulcom, na ktorom hovorili o aktuálnej epidemiologickej situácii. Zhodli sa tiež na potrebe zvýšenia počtu testov na COVID-19.

Uložiť článok

Najnovšie články