Foto: pixabay.com

Najdepresívnejší deň roka pre obyvateľov krajín severnej zemskej pologule - tretí pondelok v januári - pripadol práve na dnes.

Známy je pod menom „Blue Monday“, teda „Modrý pondelok, a podľa mnohých psychológov ide o najdepresívnejší deň roka. Za týmto termínom a i matematickým vzorcom na jeho zistenie prišiel v roku 2005 anglický psychológ Dr. Cliff Arnall z Cardiffu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vôbec prvýkrát svet najdepresívnejší deň roka „oslavoval“ 24.  januára 2005. Prečo sa však o treťom pondelku v januári hovorí ako o najdepresívnejšom dni roka? „Blue Monday“ totiž v sebe sústreďuje najhoršie situácie, ktoré ľudí čakajú: je to pondelok, teda prvý deň po víkende, navyše v januári, keď je zima a tma, pretože dni sú krátke, je obdobie mesiaca po Vianociach, peňaženka väčšiny ľudí je prázdna, začínajú sa sezóny „ročných vyučtovaní, poukazovanie na platenie daní a nehovoriac o tom, že aj na novoročné predsavzatia už začal sadať prach.

Toto všetko stojí podľa Arnalla za tým, že ľudia v tento deň upadajú do depresie alebo smútku. Hľadať však za tým možno aj isté marketingové ťahy – napríklad cestovných kancelárií alebo fitness centier. Za konceptom „modrého pondelku“ totiž stoja práve spoločnosti, ktoré chcú svojich budúcich zákazníkov prinútiť ku kúpe niečoho, čo im môže zlepšiť náladu. Cestovky totiž práve v januári chcú začať predávať letenky a podnietiť ľudí k cestovaniu.

Fitká zase rôznymi akciami (najmä v zahraničí) chcú ľudí presvedčiť, že práve dnešok je tým najlepším dňom na štart chudnutia do plaviek a letných outfitov, a že práve cvičenie pomúha odbúravať stres i depresívne myšlienky.

Foto: Unsplash.com

Spôsobov, ako sa s „modrým pondelkom“ vyrovnať, však ponúka viacero odborníkov. Mnohí radia, že na depresiu myslieť vôbec netreba a celá vec s „modrým pondelkom“ je len jedna nafúknutá bublina a marketingový ťah, ako z ľudí vytiahnuť viac peňazí. Tí, ktorí sa však v tento deň naozaj necítia dobre, sa ale podľa denníka The Sun môžu napríklad venovať aktivitám, ktoré ich pred depresívnou náladou ochránia. Môžu sa stretnúť s priateľmi, s ktorými sa roky nevideli, môžu zájsť na prechádzky do prírody či navštíviť rodinu, ktorá mnohokrát pomôže vo viacerých ohľadoch.

A ako sa Dr. Cliff Arnall k „modrému pondelku“ vôbec dostal?

Za všetkým treba hľadať matematický vzorec, ktorý v zlomkovom vyjadrení vyzerá nasledovne:

Rozobratý na drobnejšie, v čitateli je W počasie, D-d znamená dlhy, ktoré človek na seba prevzal pred sviatkami, mínus reálna schopnosť splatiť ich ešte do budúcej výplaty, T znamená čas, ktorý uplynul od Vianoc a QT znamená čas, ktorý presšiel od novorčných predsavzatí. V menovateli M znamená nedostatok motivácie a Na potrebu konať.

Samozrejme, tak ako vo všetkých vedných odboroch, aj v psychológii treba rátať s určitými odchýlkami i názormi iných vedcov. Preto niektorí odborníci na túto tému hovoria, že najdepresívnejší deň roka môže padnúť aj na druhý januárový pondelok, či dokonca aj na štvrtý, ak víkend pred ním spadá celý do mesiaca január.

 

Uložiť článok

Najnovšie články