Aj keď to znie nepravdepodobne, je to skutočne tak. Na ostrove Okunoshima dnes ľudia nežijú, chodia sem len turisti, pretože tu žije obrovské množstvo roztomilých zajacov. Aj keď pre milovníkov zajacov to môže byť raj na Zemi, pravdou je, že toto miesto bolo kedysi peklom.
Okunoshima, Usagi Jima alebo Zajačí ostrov, nech si vyberiete ktorýkoľvek názov, ide o malý ostrov na pobreží Takehara v prefektúre Hirošima. Ako napovedá už samotný názov, ostrov je plný divo žijúcich zajacov a ročne priláka obrovské množstvo turistov a milovníkov zvierat z celého sveta. Kto by nechcel stráviť aspoň chvíľku medzi roztomilými stvoreniami.
#Okunoshima, Japan's Rabbit Island – get ready for a furry kawaii overdose! https://t.co/xhunlFCBZ1@experiencejapan pic.twitter.com/nI9OranaWO
— The Crowded Planet (@MargheNick) September 15, 2017
Na ostrov z pevniny premáva loď a za 15 minút sa ocitnete na mieste, kde sa odhadom nachádza vyše 1 000 králikov, ktoré môžete kŕmiť či hladkať. Zajace tu totiž nemajú prirodzeného nepriateľa a tak sa môžu množiť, koľko sa im zachce. Okrem toho, neustály prílev turistov spôsobuje, že zajace majú vždy dostatok potravy, nehrozí im teda ani hlad. Zajace však turisti nesmú dvíhať do náručia, keďže to nie sú domáci miláčikovia a mohli by niekoho poraniť v snahe vyslobodiť sa.
Tento ostrov však nebol zajačím rajom vždy. V časoch druhej svetovej vojny ukrýval temné tajomstvo, ktorého pripomienkou sú už len rozpadnuté cesty a budovy. Okrem rozplývania sa nad zajacmi tu teda môžu turisti preskúmať aj kus histórie. Dozvedia sa napríklad, že zajace na ostrove pôvodne neboli. Odhaduje sa, že sem boli dovezené okolo roku 1929, vláda tu totiž na nich chcela testovať účinky chemických zbraní.
Okunoshima Island, Japan is overrun by rabbits. No humans live here – it used to be a chemical weapons plant. pic.twitter.com/OhbNa0KHMr
— The World (@World) October 9, 2015
Na zajacoch sa testoval konkréte yperit, jedovatý plyn, ktorého sa tu počas druhej svetovej vojny vyprodukovalo údajne až 6 kiloton. Pôvodne plánovala vláda celé testovanie držať v tajnosti, zamestnanci museli prisahať mlčanlivosť a ostrov bol na istý čas dokonca odstránený z máp, ako keby nikdy ani nebol existoval. Napokon však pravda vyplávala na povrch a ukázalo sa, že za pomoci yperitu bolo v roku 1930 vo vojne proti Číne zabitých až 80 000 ľudí.
Keď druhá svetová vojna skončila, americkí vojaci museli utratiť približne 200 zajacov, ktoré boli v tom čase na ostrove. Opäť ich sem však v roku 1971 doviezli študenti a do roku 2007 ich tu žilo už 300. Ako sme spomenuli, dnes ich je vyše 1 000, vláda totiž zakázala na ostrov doviesť akékoľvek iné zvieratá, alebo ich tu loviť. Ostrov však nie je bezpečný ani dnes, japonská vláda ho totiž nikdy celkom nedekontaminovala a stopy jedovatého yperitu sa môžu stále nachádzať vo vode a ohroziť tak nie len zajace, ale aj ľudí.
“Sometimes people put up walls, not to keep others out, but to see who cares enough to break them down.”
-Banana Yoshimoto
(#Okunoshima, #Japan’s Rabbit Island-> https://t.co/81FXHSeJSt ) pic.twitter.com/4fMoPZZo6s— BooohnnyTokyo 👻🎃 Hop into Japan! (@BunnyTokyoJP) April 30, 2018
Aj keď sem turisti chodia neustále a zajace s radosťou kŕmia, budúcnosť ostrova je neistá. Zajacov totiž pribúda a naopak, vegetácia na ostrove hynie a je možné, že čoskoro sa zajace nebudú mať čím kŕmiť. Pravidelne ich sem totiž nechodí kŕmiť nikto a potrava od turistov nepostačuje vždy a pre všetky. Okrem toho, turisti im nosia najmä kapustu, ktorá pre zajace nie je práve najvhodnejšia, tie totiž potrebujú veľa vlákniny. Ďalším problémom sú chladné dni, počas ktorých sem zavíta turistov menej.
Na internete koluje niekoľko videí z ostrova, na ktorých horda zajacov prenasleduje turistu, ktorý má v ruke vrecko s jedlom. Aj keď to môže vyzerať zábavne a roztomilo, pravdou je, že zajace sú hladné a smädné a takto to dávajú najavo. Kým v domácnosti sa zajace dožívajú aj 10 rokov, tieto prežijú nanajvýš dva roky.
Minister životného prostredia sa vyjadril, že umelý zásah do ostrova nie je vhodný, organizácie však robia všetko, čo je v ich silách, aby zajačí život na ostrove udržali.
allthatisinteresting
Nahlásiť chybu v článku