Presne 12. novembra v roku 1996 sa vo vzduchu nad Charkhi Dadri zrazili dve lietadlá. Lietadlo arabských aerolínii Boeing 747 vzlietlo z Dillí a malo namierené do Dahránu. Druhé lietadlo, Iliušin II- 76 zas mal namierené zo Shymkentu v Kazachstane do Dillí. Do svojich cieľových destinácií však nikdy nedorazili.
Len 100 kilometrov od Dillí totiž došlo ku kolízii, lietadlá sa zrazili nad dedinou Charkhi Dadri. Na palube oboch lietadiel prišlo o život 349 ľudí, vďaka čomu sa kolízia zapísala do dejín ako najsmrteľnejšia v dejinách Indie a zároveň sa stala najstrašnejšou kolíziou, k akej dovtedy vo vzduchu došlo.
Kapitánom Boeingu 747 bol Khalid Al Shubaily, skúsený 45-ročný pilot, ktorý mal nalietaných vyše 9 800 hodín a vedľa neho sedel pilot Nazir Khan. V lietadle sedelo 312 pasažierov, keď o 18:32 vzlietlo z letiska v Dillí. Presne v tom čase sa zas Iliušin pripravoval na pristátie a riadili ho Gennadi Cherepanov, taktiež mimoriadne skúsený pilot s 9 200 nalietanými hodinami a pilot Egor Repp. Keď bolo kazašské lietadlo vzdialené od Dillí 137 kilometrov, nahlásilo, že dosiahlo výšku 4 600 metrov. V skutočnosti však bolo o 200 metrov nižšie a stále klesalo. Druhé lietadlo zatiaľ dostalo povel klesnúť do výšky 4 300 metrov.
Čoskoro sa lietadlá ocitli vo vzdialenosti len 19 kilometrov od seba. Keď sa kazašský pilot pokúsil spojiť s riadiacou vežou, neuspel. V tom čase však už bolo neskoro, len o chvíľku neskôr narazil Iliušin chvostom do ľavého krídla Boeingu. Z krídla začali rýchlo šľahať plamene a Boeing sa nezastaviteľne rútil k zemi pohltený v plameňoch. Narazil do nej rýchlosťou 1 135 kilometrov za hodinu.
Iliušin na tom nebol až tak zle, no taktiež sa zrútil k zemi. Na jeho palube boli, okrem okamžite mŕtvych, štyria ťažko ranení pasažieri. Na následky poranení však aj oni čoskoro zomreli. O život tak prišlo 37 ľudí. Na palube Boeingu prežili len dvaja pasažieri pripútaní do sedadiel, taktiež však čoskoro zomreli na následky vnútorných poranení a celkový počet mŕtvych sa tak vyšplhal na 312. Kolíziu ani v jednom z lietadiel tak nikto neprežil.
Vyšetrovanie ukázalo, že k chybe došlo pravdepodobne na strane pilotov lietadla z Kazachstanu. Nevie sa však či pilot neporozumel inštrukciám, urobil chybu následkom turbulencie, alebo došlo k chybe v komunikácii. Isté však je, že lietadlo kleslo príliš nízko. Uvažovalo sa, že problémom mohla byť jazyková bariéra a fakt, že piloti nerozumeli dobre angličtine. Problém však mohli predstavovať aj miery, väčšina pilotov sa totiž orientuje v míľach, kým títo piloti boli zvyknutí na metre a kilometre.
Nech však nehodu zapríčinilo čokoľvek, nešťastie zaplnilo titulky novín po celom svete a o život prišlo veľké množstvo ľudí, ktorí sa vydali za prácou s nádejou na lepšiu budúcnosť, ktorej sa však už nikdy nedočkali. 12. november 1996 sa tak stal jedným z najdesivejších dní v dejinách Indie.
wikipedia, nytimes
Nahlásiť chybu v článku