Foto: Pixabay

22. apríl je v znamení Dňa Zeme.

Už tradične si 22. apríl spájame s Dňom Zeme. Počas tohto dňa by sme sa mali zamyslieť nad tým, ako ľudská činnosť vplýva na našu planétu a čo robíme preto, aby sme ju zachovali pre budúce generácie. Z Dňa Zeme sa postupom času stal ekologicky motivovaný sviatok a dnešný kvíz sa preto bude tiež niesť v tomto znamení. Mali by sme si uvedomiť, ako veľmi vplývame na našu planétu a, žiaľ, ako veľmi ju aj poškodzujeme. Preto sa v kvíze budeme pýtať aj na viaceré negatíva, ktoré vyplývajú z ľudskej činnosti a na to, ako sa s nimi Zem vyrovnáva.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii.

Približne koľko ton oxidu uhličitého sa vyprodukovalo v roku 2017?

Pxhere

Podľa ourworldindata.org sa v roku 2017 vyprodukovalo na celej Zemi až 36,15 miliardy ton oxidu uhličitého. Na porovnanie, v roku 1900 to boli iba 2 miliardy ton.

Ktoré z týchto miest zažilo jednu z najhorších kríz v nedostatku vody v roku 2018?

Pixabay

Sucho a nedostatok vody sužovali Kapské mesto do bodu, kedy hrozilo, že mu úplne dôjde voda. Existovali dokonca plány na dotiahnutie kusu ľadovca z Antarktídy. Mesto sa z krízy napokon dostalo vďaka výdatným zrážkam.

Čo Zemi zabezpečuje najväčšie množstvo kyslíka?

Pixabay

Až 80 % svetového kyslíka podľa eos.org produkuje fytoplanktón nachádzajúci sa v moriach a oceánoch.

Čo spôsobujú tzv. skleníkové plyny?

Unsplash

Skleníkové plyny sú plyny, ktoré sa vyskytujú v atmosfére Zeme a absorbujú dlhovlnné infračervené žiarenie, vďaka čomu je ohrievaná dolná vrstva atmosféry a zemský povrch.

Koľko percent pitnej vody sa nachádza na Zemi?

Pexels

Sladká voda tvorí podľa Worldatlas iba 2,5 %. Z nej je pitných iba menej ako 1 %.

Koľko litrov kyslíka vyprodukuje denne jeden priemerný strom?

Pixabay

Vtedajší hovorca Lesov SR, š. p., Peter Gogola v roku 2004 uviedol, že každý strom pohltí za rok až 4 kilogramy oxidu uhličitého a denne vyprodukuje 180 litrov kyslíka.

O koľko stupňov sa v minulom storočí oteplila naša planéta?

Public Domain

Naša planéta sa podľa NASA oteplila v minulom storočí až o 0,7 stupňa Celzia, čo je zhruba desaťkrát rýchlejšie ako priemerná miera otepľovania v dobe ľadovej.

V ktorej z možností sa nachádzajú iba obnoviteľné zdroje energie?

Pixabay

Obnoviteľnými zdrojmi energie sú také zdroje, ktoré sa prirodzene obnovujú v priebehu ich využívania. Ide o energetické toky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v blízkosti zemského povrchu, zásoby, ktoré sa obnovujú aspoň tak rýchlo, ako sú spotrebovávané. V ich čerpaní možno hypoteticky pokračovať ďalšie miliardy rokov – v podstate, kým bude svietiť Slnko. Konkrétne ide o slnečné žiarenie a z toho odvodenú veternú energiu a vodnú energiu, ďalej o energiu prílivu, geotermálnu energiu, biomasu atď.

Čo sa stane s cigaretovým filtrom po dvoch rokoch v prírode?

Pixabay

Štúdia Národného centra pre biotechnologické informácie USA zistila, že cigaretový filter sa pri ich pokusoch po dvoch rokoch rozložil iba na 38 %.

O koľko metrov by vzrástla hladina morí a oceánov, ak by sa roztopil všetok zemský ľad a voda z neho by skončila v moriach?

Unsplash

Podľa National Geographic by hladina morí a oceánov vzrástla približne o 65 metrov, čo by spôsobilo obrovské záplavy.

Uložiť článok

Najnovšie články