Foto: unsplash.com

15. január sa na prvý pohľad ničím nelíši od všedných dní. Prečo práve on si vyslúžil prívlastok "najsmutnejšieho" dňa v roku?

Nie je to ani posledný deň prázdnin, či 2. september, kedy všetky deti idú nazad „do systému.“ Dnešný deň mnohým z nás môže zhoršiť náladu iba tým, že vychádza na pondelok. A ten vie byť pre viacerých samotným dôvodom na depresiu. Viaceré analýzy však ukázali, že práve 15. január je tým najsmutnejším dňom v roku. Poďme si to teda trošku spoločne rozobrať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ešte si viete vybaviť v ústach chuť vianočných perníkov, alebo máte pocit, že od Vianoc už ubehol šialene dlhý čas? Väčšina ľudí sa prikláňa k druhému názoru. Majú pocit, že Vianoce prebehli ako voda, a na tie ďalšie si musia počkať viac ako 11 mesiacov. Pre mnohých to môže byť detail, no pre niektorých práve tento fakt vnútornej prázdnoty, pominuteľnosti času a všednosti, môže byť dôvodom na smútok a paniku.

Sivá, každodenná realita

Photo by Ben Blennerhassett on Unsplash

Všetko je uhol pohľadu. Sú výnimky (a dúfame, že ich bude čoraz viac), ktorí sa vedia tešiť aj z raňajšej šálky kávy, večernej prechádzky so psom, či zo stretnutia s poštárom. Vraví sa, že životné šťastie spočíva v každodenných maličkostiach, ktoré spoločne tvoria ucelený, harmonický celok. Ale ak váš pocit šťastia definujú sviatky v kalendári, pravdepodobne tiež nebudete dnešný deň vnímať práve najlepšie. Do Veľkej noci je ešte ďaleko, jarné prázdniny už pre vás neplatia a na letnú dovolenku pravdepodobne nebudete mať čas, alebo peniaze. Ak sa pozriete von oknom, zistíte, že sneh sa roztopí ešte skôr než napadne a vám neostáva nič iné, než zbožne čakať na jar.

Sezónna afektívna porucha sa môže týkať aj vás

Photo by ANDRIK LANGFIELD PETRIDES on Unsplash

Vedci majú na zimnú depresiu dokonca špecifické pomenovanie. Ak sa neviete vyhrabať z postele, trpíte úzkosťou a najradšej by ste upadli do zimného spánku, pravdepodobne trpíte syndrómom SAD (Seasonal Affective Disorder) – Sezónnou afektívnou poruchou. Anglická skratka SAD (smútok), dokonale vystihuje kľúčovú emóciu, ktorá je spojená s touto poruchou.

Podľa psychológa Stuarta Haydocka, prvé príznaky tohto ochorenia sa u vás môžu prejaviť už v septembri, čo však nie je bohviečo, keď si uvedomíme, že máme pred sebou niekoľkomesačnú zimu. Za všetko môže nedostatok slnečného svetla. Zatiaľ čo v lete sme trávili v prírode každú voľnú chvíľu, v zime neraz nevystrčíme nos z bytu. Pobyt vonku berieme len ako nevyhnutnú súčasť presunu z bodu A do bodu B.

Photo by Osman Rana on Unsplash

Avšak na každý syndróm sa nájde liek. V prvom rade, ak sa necítite vo svojej koži, nebojte sa rozprávať o svojich problémoch. Nehrajte sa na hrdinu, každý má v sebe zopár démonov, s ktorými musí bojovať. Liečba SAD sa podľa odborníkov môže vykonávať rôznymi spôsobmi. Zvýšením hodnoty vitamínu D, terapiou svetlom, konzultáciou s psychoterapeutom alebo ak nič nezaberie, tak aj antidepresívami. V prvom rade však treba začať.

Ak sa cítite dnes pod psa, vedzte, že v tom nie ste sami. Nenadarmo je dnešok tým najsmutnejším dňom v roku. Ale na druhej strane – aký si ho urobíme, taký ho budeme mať. Všetko máme vo svojich rukách, na to netreba zabúdať.

Pozri aj: Český fotograf baví celý svet. Takto to dopadne, keď prekvapíte ľudí v ich súkromí bez toho, aby to očakávali

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články