Pre laického pozorovateľa sa môže zdať navrhnutie loga jednoduchou úlohou. Napriek tomu je to pre každú začínajúcu značku najzásadnejšou záležitosťou vôbec. Z hľadiska marketingu sa značka stáva pomocou loga rozpoznateľná.
Výber sloganu, názvu a loga sa môže považovať za najvýznamnejší krok, pričom firma si týmto činom vyberie svojich sympatizantov a fanúšikovskú základňu. Pomocou loga značka komunikuje so svojim zákazníkom. Do loga pretavuje svoje ciele a zásadné informácie. Tým pádom sa na trhu preplnenom rôznymi tovarmi a službami môže vynímať nad svojou konkurenciou. Pri najznámejších značkách si tak v momente dokážeme priradiť k názvu jej logo. Napokon existuje aj aplikácia, v ktorej máte za úlohu odhaliť názov značiek len pomocou ich loga.
Niektoré firmy dokonca povýšili tvorenie loga na ďalšiu úroveň a to tak, že keď sa na logo bližšie pozriete zbadáte symboliku, ktorá sa v ňom ukrýva. Tým pádom vaše podvedomie lepšie pochopí zámer firmy. Takto sa z našou mysľou pohral škótsky grafický umelec Reilly. Vo svojom projekte zvanom Fakenews posúva popkultúru na ďalšiu úroveň.
O O´Reillym by sme mali vedieť, že promoval na akadémií Royal Collage of Art a je vrcholným grafikom. Spolupracoval s mnohými špičkovými značkami, medzi nimi by sme mohli menovať Nike, Ray-Ban, Coca Cola, Sony, Adobe či Microsoft. Jeho koláže sú farebné a veľmi rád sa inšpiruje motívmi kreslených postavičiek či pouličnou kultúrou. Jeho grafické diela môžete častokrát nájsť aj vo významných časopisoch akými sú Times, Cosmopolitan, Style a podobné.
V spomínanom projekte sa pohráva z našou predstavivosťou a spája v jedno značky, ktoré sa zdajú na prvý pohľad nezlučiteľné. Jedná sa väčšinou o známe módne domy v spojení s fast-foodmi a inými obchodnými reťazcami. Railly preformuluje logo jednej značky tak, že mu priradí meno inej. V takomto spojení sa javí výsledný znak veľmi kontroverzný a to najmä pre to, že sa známe módne domy snažia práve o vytváranie jedinečných kúskov, kým fast foody sa zameriavajú na sériovú výrobu.
Pozrime sa na výsledné prvky, ktoré grafický umelec vytvoril. Sú veľmi uveriteľné a pre čitateľa, ktorý sa módou nezaoberá sa môžu zdať dokonca veľmi reálne. Vôbec by nám nerobilo problém predstaviť si že u Marca Jacobsa si môžeme kúpiť pizzu. Predstavte si alternatívnu realitu kde by boli Raillyho projekty skutočnými. V tom prípade by ste sa chodili s kamarátmi najesť do Supremu namiesto Subwayu. Alebo by ste si kupovali v KFC luxusné oblečenie.
Je to iste zaujímavá predstava. Ďalšie spojenia vám však už neprezradím, aby ste sa mohli zahrať aj vy. Nechajte sa unášať svojou predstavivosťou a skúste rozpoznať pôvodné názvy značiek, ktoré sa za logom skrývajú a naopak. Prajeme vám príjemnú zábavu pri bádaní.
Pozri aj: Dokážete správne označiť všetky logá slávnych spoločností? Stavíme sa, že nie
interez.sk (Barbora Panyiová), boredpanda.com
Nahlásiť chybu v článku