Dokazuje to aj scéna, ktorá sa objavila v dokumentárnom seriáli Our Planet, ktorý sa momentálne vysiela na Netflixe. Za dokumentom stojí David Attenborough, známy mnohými spracovaniami prírodných scén so zvieratami.
V najnovšej časti sa filmári zamerali na plameniaky a ich púť cez Veľkú soľnú panvu. Ako silné africké slnko zohrieva túto oblasť, soľná panva vysychá a necháva po sebe lepkavé a slané blato. Kým dospelé plameniaky dokážu cez panvu preletieť, ich malí potomkovia musia cestu za sladkou vodou absolvovať pešo.
No to nie je vôbec jednoduché. Je pravda, že rodičia dobrovoľne so svojimi mláďatami túto púť prechádzajú, avšak niektoré malé plameniaky proste nedokážu s nimi držať krok. Ak sa ale nepohybujú dostatočne rýchlo, na ich nohy sa lepí soľ a tá následne vysychá. Soľ tak tuhne okolo nôh a znemožňuje im pohyb.
Ako uvádza portál unilad.co.uk David Attenborough v dokumente uvádza, že plameniaky takto musia absolvovať aj 50 kilometrovú trasu. Niektoré avšak nedokážu kvôli soli držať krok s ostatnými.
Diváci boli po zhliadnutí scény dojatí tým, čo videli. A rozhodne sa im nedivíme.
Watching #ourplanet 😩 on @netflix and this little flamingo chick got left behind and lost from the flock because it got salt on its legs 😭😢😢😢😢😢 pic.twitter.com/7ev8EKN4we
— Justin Stewart (@ProducerStewart) 6. apríla 2019
Dokumenty Davida Attenborougha sú veľmi populárne, aj keď niekedy čelia aj kritike. Príkladom toho je aj scéna, kde sa mrože z útesu vrhajú na ostré skaly zoči-voči jasnej smrti. Filmári tvrdia, že za to môžu klimatické zmeny. Avšak odborníci pri zhliadnutí dokumentu okamžite oponovali a prišli s vysvetlením tohto javu.
A to nebol jediný prešľap. Pri natáčaní Frozen Planet autori priznali, že niektoré scény natáčali v zoologických záhradách a pri Blue Planet zas vo vodných akváriách. Scény z filmov pritom prezentovali ako zábery z voľnej prírody.
Na druhej strane, tieto zábery plameniaka sa javia realisticky, aj keď by sme si asi všetci priali, aby práve takáto scéna bola iba hranou.
Nahlásiť chybu v článku