Foto: unsplash/ Stephen Leonardi

Predstavte si, ako by váš život vyzeral pred miliónmi rokov.

Zrejme by ste nesedeli vo vyhriatej kancelárii a neťukali do klávesnice či do mobilu. Pred miliónmi rokov totiž Zem brázdili dinosaury a aj keď sa im vedci venujú už desaťročia, stále je toho ešte mnoho, čo o nich nevieme.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čomu sa venuje galaktická archeológia?

Iste viete, že dinosaury boli bylinožravé aj mäsožravé, veľké i malé, nebezpečné aj mierumilovné. Vedeli ste však, že v čase, keď žili na našej planéte, sa zrejme nachádzali na opačnej strane galaxie? Informáciu priniesol portál IFLScience a portál Unilad. Dinosaurom sa vo svojom výskume venuje aj vedkyňa z NASA, Jessie Christiansen. Tá s rozhodla, že za pomoci Twitteru sa pokúsi verejnosti objasniť, čo znamená pojem galaktická archeológia a čo všetko obnáša.

Foto: unsplash

Vysvetľuje napríklad, že aj keď dinosaury žili na tej istej planéte ako dnes my, predsa to nebola tá istá planéta. Rotovala totiž v celkom inej časti obežnej dráhy. Tomuto a iným javom sa venuje práve galaktická archeológia. Tá spája princípy biológie, chémie, archeológie a ďalších odborov, vďaka čomu môžu vedci vytvoriť akýsi rodokmeň hviezd, planét a iných telies nachádzajúcich sa vo vesmíre. Skúmajú nielen ich vznik a vývin, ale aj zánik a spôsob, akým sú jednotlivé telesá vo vesmíre navzájom poprepájané. Vedci totiž veria, že svoj evolučný pôvod majú nielen rastliny a živočíchy, ale aj vesmírne telesá, ktoré vznikli vďaka mračnám plynu.

Svet dinosaurov bol celkom iný, ako sa nazdávame

Portál IFLScience vysvetľuje, že Zem sa pohybuje okolo Slnka rýchlosťou približne 828 000 kilometrov za hodinu. Od galaktického centra Mliečnej dráhy je vzdialená 28 000 svetelných rokov a kým Zem obehne okruh okolo celého galaktického centra, trvá to podľa vedcov približne 225 až 250 miliónov rokov.

Foto: unsplash

Vzhľadom na to, ako dlho trvá, kým Zem obehne okolo galaktického centra, vedci majú dobrý dôvod domnievať sa, že v čase, keď Zem brázdili dinosaury, bola naša planéta na opačnom konci galaxie. Okrem toho, éra dinosaurov trvala dlho. Medzi existenciou Stegosaura a existenciou Tyranosaura rexa je väčšia časová medzera ako medzi existenciou Tyranosaura rexa a človeka.

Navyše, od čias existencie morského plaza Plesiosaura až po obdobie, kedy došlo ku katastrofe, ktorá spôsobila vyhynutie dinosaurov, planéta urobila tri štvrtiny svojho okruhu okolo galaktického centra.

IFLScience, Unilad, phys.org
Uložiť článok

Najnovšie články