Foto: twitter.com(TAMU AgLifeSciences)

Sophia Spencer dosiahla vo svojich 8 rokoch viac než väčšina ľudí za celý život.

Všetko sa to začalo približne pred rokom, kedy Sophia, ktorú už od útleho detstva fascinuje hmyz rôzneho druhu, začala navštevovať novú školu. Jej láska k chrobákom ostala nepochopená a stala sa terčom posmechu zo strany spolužiakov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Publikuje vedecké články

Keďže sa jej matka Nicole obávala toho, že táto situácia odradí jej dcéru od záľuby, rozhodla sa osloviť Spoločenstvo entomológov v Kanade, ktoré je neziskovou organizáciou zaoberajúcou sa štúdiom hmyzu. Verila, že kontakt s odborníkmi z tejto oblasti pomôže udržať dcérin entuziazmus.

Ani sama asi nečakala, akú to bude mať odozvu. Spoločenstvo rozposlalo hromadnú správu všetkým svojím 350-tim členom prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Postupne sa začali kopiť reakcie, v ktorých prevládali fotky a videá hmyzu, otvorené listy, ale aj kresby, ktoré členovia spoločenstva vytvorili ešte ako deti. Následne vznikol hashtag #BugR4girls, ktorý bol použitý len počas prvých štyroch mesiacov vo viac ako 1094 tweetoch. Za jeho vznikom a podporou stojí Morgan Jackson, entomológ, pôsobiaci na univerzite v Ontáriu, ktorý sa rozhodol Sophiu v jej záľube podporiť.

A to nie je všetko. Len nedávno sa Sophia stala spoluautorkou vedeckého článku publikovaného v kronike spoločenstva. Jej spolupráca s Morganom je dôkazom toho, že sociálne siete môžu zohrávať aj pozitívnu úlohu a sú dôležitým pomocníkom pri sprístupňovaní vedeckých poznatkov verejnosti, vrátane šírenia informácií získaných štúdiom hmyzu. Tým umožňuje vedcom dostať sa aj mimo akademických kruhov.

„Bola som rada, že ma toľko ľudí podporuje a bolo úžasné vidieť aj ďalšie dievčatá a dospelých, ako študujú chrobákov. Získala som pocit, že to dokážem robiť aj ja a určite sa chcem tomu venovať, keď vyrastiem, pravdepodobne štúdiu kobyliek… Keby niekto povedal, že chrobáky nie sú pre dievčatá, bola by som na neho naozaj naštvaná…Myslím si, že všetko môže byť pre každého, vrátane chrobákov,“ vyjadrila sa táto mladá vedkyňa.

Taktiež uviedla, že deti v škole už na ňu zmenili názor a často si chcú od nej dokonca požičať mikroskop, aby sa mohli na hmyz pozrieť zblízka. Publikovaný vedecký článok sa stal najpopulárnejším zo všetkých, ktoré boli doteraz v kronike uverejnené. Sophia verí, že tento úspech bude pokračovať a naštartuje jej kariéru v štúdiu kobyliek.

Pozri aj: 7 ročné dievča poslalo žiadosť o zamestnanie do Google. Odpoveď, ktorá jej prišla je na nezaplatenie 

startitup.sk, iflscience.comqz.com
Uložiť článok

Najnovšie články