Turecká režisérka Deniz Gamze Ergüven priniesla na plátna filmovú spoveď o svojej krajine a ženách, ktoré v nej žijú. Krehkým spôsobom nám všetkým ukazuje, akú hodnotu má sloboda a prečo by sme si ju mali vážiť. Pretože aj dnes, v krajinách nám nie veľmi vzdialeným, je stále nepredstaviteľná.
V roku 2015 vstúpil do kín film, ktorý otvoril oči mnohým divákom a ďalším iba pripomenul, že realita 21. storočia nemusí byť ani zďaleka taká ružová, než sa môže zdať. Žijeme vo svete, kde rovnoprávnosť medzi ženami a mužmi je meraná dvojakým metrom. Aj keď si myslíme, že to osobne možno až tak nepociťujeme, opak je pravdou. Snímka Mustang dokonale opisuje a približuje divákom túto tému.
Ženy v domácnosti bez možnosti samostatne sa rozhodovať
Príbeh ukazuje skupinu piatich sestier, ktorá je proti svojej vôli držaná doma v „zajatí“ vlastnej rodiny, ktorá má s mladými dievčatami vlastné plány a na ich slobodnom rozume a rozhodovaní nezáleží. Okrem toho, že nemôžu navštevovať školu, ale sú nútené stať sa ženami v domácnosti, má pre dievčatá rodina vymyslenú budúcnosť so ženíchmi, ktorých pre ne pripravujú. Dievčatá sa však napriek všetkým nepriazniam osudu snažia zostať samými sebou a bojovať za svoje práva. Dôležité je aj podotknúť fakt, že v tomto prípade finančné zabezpečenie nemá na rodinu žiaden vplyv, dôležitá je predovšetkým ich konzervatívnosť.
Vznik tohoto filmu bol priam nutný a to platí dodnes. Svedčí o tom aj filmové ocenenie LUX, ktoré získal. Ide o cenu priamo od Európskeho parlamentu, ktorý ju udeľuje dôležitým filmom v spoločenskom alebo historickom kontexte. Okrem toho snímka zaujala aj porotcov viacerých prestížnych filmových ocenení a získala nominácie na cenu BAFTA, Zlatý Glóbus alebo dokonca Oscara.
Ženy držané v rukách mužov
Režisérka Deniz Gamze Ergüven v rozhovore pre britský Guardian po nominácii na Oscara prezradila, že myšlienka nakrútiť tento film jej vŕtala v hlave dlhšie. Chcela totiž ukázať, aké je to byť ženou v Turecku. Vychádzala pri tom zo svojich spomienok a spomienok jej rodiny. V rozhovore ďalej opisuje dnešnú situáciu, ktorá vládne v Turecku. Prirovnala ho k stredoveku, ženy tu totiž musia byť neustále iba doma a podriadené mužom. Sú ich sexuálnymi nástrojmi a keď ich uvidia, musia iba s úctou sklopiť hlavu. Hovorí aj o znásilneniach, ktoré sú v krajine tiež bežné.
Film získal množstvo pozitívnych ohlasov nie iba zo strany kritiky, ale aj divákov. Dôkazom sú aj samotné hodnotenia, a to 76 % na ČSFD a 7,6/10 bodov na IMDb. Ak ste snímku Mustang ešte nemali možnosť vidieť, určite to napravte a aspoň na chvíľu popremýšľajte nad témou, ktorú prináša.
Nahlásiť chybu v článku