Ak idete dnes k lekárovi, často vás môže nahnevať napríklad plná čakáreň. Aj keď aj dnes sú mnohé lekárske zákroky nepríjemné, zvyčajne máme k ním dôveru a veríme, že nám uľavia. Tak to ale nebolo vždy. Lekári v minulosti často pristupovali k liečbe štýlom pokus-omyl a to najmä v takom prípade, ak ochorenie bolo nezvyčajné. V nasledujúcom článku vám priblížime tie najdesivejšie liečebné postupy, ktoré boli častokrát horšie, ako samotná choroba.
Trepanácia
Trepanácia patrí k jedným z najstarších foriem chirurgických zákrokov. Ľudia ju údajne vykonávali od neolitu. Jej podstata tkvie vo vyvŕtaní diery do hlavy, až k mozgu. Aj keď nie je jasné, prečo sa táto technika vykonávala, odborníci sa domnievajú, že by mohla súvisieť s „vypustením démonov“ z hlavy. Napodiv, mnohí ľudia tento zákrok prežili a dokázali prežiť aj niekoľko rokov. Trepanácia sa tiež používala aj ako snaha zmierniť bolesti hlavy. Trepanácia nebola len výsadou minulosti, jednotlivci s ňou prevádzali pokusy a to dokonca aj v 60-tych rokoch za pomoci vŕtačky.
Lobotómia
Po prečítaní si odseku o trepanácii vás asi napadne, že brutálnejší zásah do hlavy sa asi ťažko hľadá. No nie je tomu tak. Lobotómia bola obľúbenou praktikou a to dokonca aj v 20. storočí. Tento extrémny neurochirurgický zákrok, spočíval v tom, že sa operačne prerušilo nervové spojenie medzi kôrou čelových lalokov a zvyškom mozgu. Išlo teda o veľmi tvrdý zásah do mozgu, ktorý mal slúžiť na liečbu psychických ochorení ako schizofrénia, depresia, manická depresia, alebo bipolárna porucha. Viac o tomto hrozivom zákroku sa dozviete v tomto článku.
Litotómia
Starodávne grécke, no aj rímske či perzské a indické texty sa zmieňujú o postupe odstraňovania močových či obličkových kameňov, tzv. litotómiou. Pacient pri tomto úkone ležal na chrbte, roztiahol nohy a za pomoci čepeľového nástroja sa cez miesto medzi pohlavným orgánom a análnym otvorom preniklo do organizmu a vyberali sa nimi kamene, pričom sa dopomáhalo v manipulácii cez análny otvor či močovú trubicu. Postup bol samozrejme neuveriteľne bolestivý s mierou úmrtnosti až 50%. Počet zákrokov litotómie začal klesať v 19. storočí, kedy ju nahradili menej invazívne a účinnejšie metódy.
Rhinoplastika
Keď sa v 16. storočí začali vracať talianski námorníci zo svojich ciest, často si so sebou priniesli aj hroznú pohlavnú chorobu – syfilis. Ten sa mimo iného prejavoval tiež tzv. sedlovitým nosom, čo znamenalo, že mostík nosa sa deformoval a prepadával, či nos sa inak deformoval. Tieto deformity sa snažil napravovať lekár Gaspare Tagliacozzo, ktorý prepájal nos s tkanivom z pacientovho ramena. Keď sa štep s nosom zrástol, potom nos od ramena oddelil. Boli hlásené prípady, kedy takéto nosy po čase odpadali alebo menili farbu. Dnes sa našťastie syfilis dá liečiť radom antibiotík a do štádií, kedy choroba prechádza do fázy deformácie organizmu sa pacient dostane len vo výnimočných prípadoch, ak sa choroba nelieči.
Púšťanie žilou
Strata krvi je v modernej medicíne vždy považovaná za negatívny jav. Ale v minulosti to bolo inak a púšťanie žilou bola jedna z najbežnejších medicínskych terapií. Dôvodom, prečo sa k tomu vôbec pristupovalo, bola chybná teória, ktorá verila, že zdravie človeka zavisí na rovnováhe štyroch základných tekutín v organizme – krv, hlien a čierna a žltá žlč. Lekári preto v snahe priviesť tieto tekutiny do rovnováhy, narezali žily, a tak púšťali krv z tela pacienta. Terapia púšťania krvou prežila veľmi dlho, až do 19. storočia, kedy bola vyvrátená a označená ako nesprávna.
Pri prečítaní si týchto metód môžeme byť skutočne radi, že žijeme v tejto dobe a lekári už upustili od takýchto praktík, ktoré pre pacienta boli neskutočne desivé a bolestivé, pričom ich výsledok bol často diskutabilný. Avšak nie všetky starodávne postupy boli nepríjemné. Jeden dávny egyptský záznam, hovoril o konzumácií cibule a pití piva. Táto metóda mala odďaľovať prípadnú smrť. Tento liečebný postup je rozhodne najpríjemnejší v porovnaní s opisovanými a dokonca sa domnievame, že do určitej miery mohol naozaj aj pomôcť.
Pozri aj: Desivé omyly medicíny. 14 lekárskych procedúr z minulosti, z ktorých vám naskočia zimomriavky
theconversation.com
Nahlásiť chybu v článku