Ilustračná foto: Pexels

Podľa nového výskumu nemusí mať sledovanie porna dobrý vplyv na vývoj psychiky u mladistvých. Agresiu, ktorú v ňom vidia, totiž prenášajú do reálneho života.

Správa z Nového Zélandu prináša znepokojivú štúdiu, podľa ktorej sledovanie porna ovplyvňuje človeka natoľko, až agresívne praktiky, ktoré sa v ňom nachádzajú, mladí sledovatelia prenášajú do reálneho života. Vláda sa proti tomu snaží rázne zakročiť, informuje britský portál The Guardian

Článok pokračuje pod videom ↓

Štúdia sa zamerala na analýzu 200 najobľúbenejších videí sledovaných na stránke Pornhub za uplynulý rok. Výsledky členov miestnej vlády, ktorí stáli za výskumom, šokovali. Až v 99 % prípadov totiž žene spôsobovalo potešenie, keď došlo k styku pod nátlakom.

Ilustračná foto: Unsplash

„Tieto videá väčšinou začínajú tým, že sa jeden z partnerov najprv bráni. Väčšinou je to žena, ktorej odpor je prekonaný naliehaním a nátlakom muža. Následne vidíme, ako si to herečka užíva,“ objasňuje situáciu pre The Guardian David Shanks z Úradu pre klasifikáciu filmov a literatúry.

Navyše, pri 10 % prípadoch nechýbalo ani fyzické násilie a v 9 % sa objavili expresívne výrazy. Napriek tomu, že ide iba o inscenáciu a scény sú hrané, vláda sa obáva škodlivého vplyvu tohoto obsahu najmä na mladú generáciu, ktorá môže brať to, čo vidí v porne, doslovne.

Ilustračná foto: Pixabay

K pornu sa dostávajú aj mladí, ktorí nevedia, že v bežnom živote je to inak

Jedným z hlavných krokov je teda obmedziť možnosť sledovania porna maloletým. Vláda Nového Zélandu plánuje už v roku 2020 predložiť návrh zákona, ktorý sa má o to zaslúžiť. The Guardian uvádza, že podľa ministra vnútra Traceyho Martina je tento krok prioritou vlády.

Internet poskytuje mladistvým väčšinou prvé informácie o sexe a v dnešnej dobe patrí medzi jeden z primárnych zdrojov získavania vedomostí. Podľa zistení mnohí využili vo svojom osobnom živote to, čo videli práve pri sledovaní porna. Išlo predovšetkým o mladších divákov.

Na starších ľudí so skúsenosťami z reálneho života takýto vplyv zaznamenaný nebol, lepšie si totiž uvedomujú to, že ide iba o fikciu.

The Guardian
Uložiť článok

Najnovšie články