Podnikatelia musia každý rok do 31. januára podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a túto daň aj uhradiť. Tento zákonný termín sa týka všetkých, ktorí používajú vozidlá na podnikateľské účely, či už ide o fyzickú alebo právnickú osobu.
Výška dane z motorových vozidiel závisí od typu vozidla. Pre osobné autá sa zohľadňuje zdvihový objem motora, pri úžitkových vozidlách rozhoduje najväčšia technicky prípustná hmotnosť a počet náprav. Nižšiu daň platia ťahače a návesy.
Pre elektromobily platí nulová sadzba
Výšku dane ovplyvňuje aj vek vozidla, druh pohonu, alebo ak sa auto využíva v kombinovanej doprave. „Staršie vozidlá sú penalizované vyššou daňou – čím je auto staršie, tým viac zaplatíte,“ upozornil finančný riaditeľ lízingovej spoločnosti Arval Slovakia Ladislav Kaušic.
Naopak, vozidlá s nízkymi emisiami sú zvýhodnené. Hybridy, vozidlá na stlačený zemný plyn (CNG), skvapalnený zemný plyn (LNG) alebo vodík, majú nárok na 50 % zľavu zo základnej sadzby, upravenej podľa veku vozidla. Pre elektromobily platí nulová sadzba.
Dôležité je aj správne vyplnené daňové priznanie
Podnikatelia si musia dať pozor aj na správne vyplnenie daňového priznania. Ak si všimnú chybu pred koncom januára, môžu podať opravné priznanie. Po tomto termíne, ak bola daň nesprávne nižšia, je nutné podať dodatočné priznanie. Ak došlo k preplatku, priznanie je dobrovoľné. „Kto sa oneskorí alebo nesplní povinnosť správne, riskuje pokuty od daňového úradu,“ doplnil Kaušic.
Pripomenul, že podnikatelia, ktorí si autá namiesto kúpy prenajali, sa o daň nemusia starať. Túto zodpovednosť na seba totiž preberá lízingová spoločnosť, ktorá je zapísaná v technickom preukaze ako držiteľ vozidla. „Existujú však aj situácie, kedy podnikateľ trvá na tom, aby bol v technickom preukaze vedený ako držiteľ on. V takomto prípade si musí daň zaplatiť sám,“ priblížil Kaušic. V prípade finančného lízingu povinnosť platby zostáva na samotnom podnikateľovi.
Nahlásiť chybu v článku