Foto: Instagram (sisabinovska), Jaroslav Novák

Mnoho z nás by sa veľmi rado pridalo k Zero Waste hnutiu, no nevie ako.

Samozrejme, že pre niekoho toto môže byť náročnejší krok, ako pre iného. Čím viac ste závislí na materiálnych statkoch, tým ťažšie pre vás bude vzdať sa ich. Zero Waste filozofia totiž nie len o prostoduchom neprodukovaní odpadu, ale ide o komplexný systém pravidiel, ktoré vám dopomôžu šťastnejšiemu, jednoduchšiemu a šetrnejšiemu žitiu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zero Waste obchody na Slovensku – bez obalu

Ak ste však kompletne presvedčení o tom, že sa touto cestou chcete vydať, máte náš obdiv. A my vám prinášame zoznam niekoľkých miest, kde môžete nakupovať bez obalu.

Všetky bezobalové obchody na Slovensku nájdete tu.

Sekáče

Zero Waste sa netýka len potravín, ale úplne všetkého. Aj drogérie, domácich potrieb či oblečenia. Ak nechcete podporovať módny priemysel, no stále si chcete na seba hodiť pekné oblečenie, zavítajte do jedného zo second handov vo vašom meste. Zaručene tu nájdete pekné kúsky za prijateľné ceny a dokonca sa tým pádom aj oddávate recyklácii. Second Hand Nosene má dokonca kolekciu Renewals, v ktorej ponúka nové veci ušité z tých starých.

Tržnica

Alebo konkrétnejšie Fresh Market. Ide o prvý farmársky trh v Bratislave. Nakúpite tu čerstvé ovocie a zeleninu, mäso, ryby, pekárenské, mliečne výrobky, zdravú výživu a bezlepkové výrobky. Keď si prinesiete vlastné obaly, zachovanie Zero Waste bontónu je samozrejmé a nikto vám plastové igelitky tlačiť nebude. Samozrejme týmto spôsobom môžete nakupovať aj na bežných trhoch, kde si necháte ovocie či zeleninu navážiť a následne ich uložíte do svojej ekotašky.

Mliečne automaty

Nemýľte si ich s mliečnymi barmi, 50. roky už dávno neletia. Mliečne automaty sa nachádzajú takmer v každom slovenskom meste a je to skutočne jednoduchý a šetrný spôsob ako si zadovážiť mlieko. Sklenené fľaše môžete nosiť so sebou a tým pádom neprodukujete týždenne niekoľko zbytočných tetrapakových obalov.

Bezodpadu

Bez Odpadu je internetový obchod, v ktorom si môžete nakúpiť, čo vás len napadne bez toho, aby ste sa museli obávať produkovania plastov, papierov či akýchkoľvek iných zbytočností. E-shop je zameraný na sypané potraviny, takže môžete v pohodlí domova vyberať z množstva strukovín, obilnín, olejov a mnohého ďalšieho. Obaly, v ktorých vašu objednávku dostanete, môžete vrátiť a tie tak budú znova použité.

U Dobrožrúta

U Dobrožrúta je prvá slovenská pekáreň, ktorá predáva svoje produkty bez obalov a bez odpadu. Svoju činnosť začali Dobrožrúti, ako blog, no neskôr sa ju rozhodli rozšíriť. V ich pekárni okrem iného nájdete aj ďalší Zero Waste sortiment. Pekáreň sa nachádza v Bratislave, kde zažíva slušný úspech, no určite by sme podobné projekty uvítali aj v ostatných kútoch Slovenska.

Mydlinka

V ponuke bratislavskej Mydlinky nájdete snáď čokoľvek na čo si spomeniete. Samozrejme sa bavíme o domácnosti, no predajňa nie je skúpa ani na drogériu. Do obalu, ktorý si sem prinesiete, vám obsluha naváži potrebné produkty, medzi ktorými nechýba napríklad aj sóda bikarbóna či tablety do umývačky riadu.

Ecoterra

Ecoterra je taktiež predajňa, ktorá distribuuje bezobalovú drogériu, avšak nie len v Bratislave. Ich pobočky nájdete aj v iných slovenských mestách, ako napríklad Senica, Nitra, Levice, Senec, Trenčianska Turná, Tovarníky či Trnava alebo Banská Bystrica. Na oficiálnej webstránke tejto drogérie, v ktorej si môžete načapovať čokoľvek z tohto sortimentu do vlastných obalov, nájdete aj to, koľko plastových fliaš sa im už podarilo zachrániť a koľko oxidu uhličetého tým ušetrili.

BEZOBALiS

Obchodík založili dvaja snúbenci a minulú sobotu 28. apríla po prvýkrát otvorili brány svojej ekologickej svätyne. Môžete u nich nájsť potraviny bez obalu, no taktiež až aj rôzne potreby do domácnosti či drogériu. BEZOBALiS môžete nájsť v Trenčíne a určite sa potešíte komornej atmosfére, ako aj bohatému sortimentu, ktorý nezaťažuje našu planétu.

Onakô

Onakô alebo aj potraviny inak je zero waste obchod, ktorý nájdete v bratislavskej Petržalke. Nájdete tu základné potraviny, na ktoré si doma bežne spomeniete a to ako v suchom tak aj v sypkom stave. Onakô sa snaží zamerať viac na lokálny a spoľahlivý tovar ako na predražený bio-certifikát a to svedčí aj o ich zodpovednom prístupe. Samozrejme sa zachováva spomínaná Zero Waste filozofia, takže vaše srdce ekológa môže zostať pokojné.

Delizia

Foto: Delizia

Bezobalová alebo „čapovaná“ drogéria je trendom, ktorý Delizia priniesla nielen k nám, ale aj do Českej republiky. Pri návšteve predajne si každý zákazník môže priniesť vlastnú nádobu a nechať si do nej načapovať ľubovoľné množstvo gélu na pranie, ktorý je kompatibilný s avivážou, čistiace prostriedky na riad, podlahu, vodný kameň alebo množstvo iných vysokokvalitných produktov. V tejto drogérii nie len, že šetríte peniaze za obalový materiál, ale tiež chránite prírodu, ktorá je dnes už presýtená plastami. Navyše všetky produkty značky Delizia sú kompatibilné s ekologickými čističkami odpadových vôd. Kde presne sa nachádzajú predajne s drogériou tejto značky, nájdete tu

Pozri aj: Už 10 rokov nevyprodukovala skoro žiadny odpad. Bea Johnson nám v exkluzívnom rozhovore povedala, ako to môžete jednoducho docieliť aj vy

Uložiť článok

Najnovšie články