Čerstvo publikované súkromné cestovné denníky nemeckého teoretického fyzika Alberta Eisteina odhaľujú jeho rasistické a xenofóbne postoje. Svetoznámy vedec si denníky viedol od októbra 1922 do marca 1923 a mapujú jeho dojmy z ciest po Ďalekom a Blízkom východe, informovala v stredu spravodajská stanica BBC.
Po príchode do prístavu Saíd v Egypte si fyzik poznamenal: „Levantínci každého odtieňa, akoby ich vychrlilo peklo.“ O ľuďoch žijúcich na Cejlóne napísal: „Žijú v obrovskej špine a zápachu. Robia málo, ale málo aj potrebujú.“
#Einstein, like most of us, needed a vacation sometimes. In 1922, he traveled through the Middle East, Hong Kong, China, Japan, and Spain. A new book from an editor of the Einstein Papers shares the diary he kept during his journey. Read the Q&A here: https://t.co/ExHE8RkQnb pic.twitter.com/HmRpduaBpV
— Caltech (@Caltech) 7. júna 2018
Najostrejšiu kritiku si však rezervoval pre Číňanov. Vo svojich denníkoch totiž označuje čínske deti ako „bezduché a obmedzené„. Vedec ďalej pokračuje v negatívnom zovšeobecňovaní, keď píše, že by bola „katastrofa, ak by Číňania vytlačili všetky iné rasy„. Einstein však neskôr označil rasizmus za „chorobu bielych ľudí“.
Einstein emigroval do USA v roku 1933 po zaujatí moci v Nemecku Adolfom Hitlerom a jeho nacistickou stranou. Preslávil sa svojou vedeckou genialitou, ako aj humanitárstvom. Tento vedec židovského pôvodu predniesol vyššie zmienený výrok v roku 1946 na Lincolnovej univerzite, ktorá ako prvá v Spojených štátoch udeľovala tituly aj černochom.
Pozri aj: 10 zaujímavostí zo života Alberta Einsteina, ktoré vás presvedčia, že bol poriadny čudák
Nahlásiť chybu v článku