Foto: Unsplash.com

Milovaná a vyhľadávaná. Ani káva sa nevyhla vzniku mýtov o sebe samej.

Tmavá, aromatická a veľmi chutná tekutina, bez ktorej by sme si už takmer vôbec nevedeli predstaviť naše rána. Pôvodne z Etiópie, dnes z každého kúta sveta robí naše dni lepšími. No za storočia jej existencie vzniklo hneď niekoľko mýtov, ktorým nejeden z nás aj dnes verí. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Po vypití kávy vaše telo prichádza o vodu 

Snáď asi najrozšírenejším mýtom o káve je ten, že dokáže ľudské telo vo vysokej miere dehydrovať. Opak je však pravdou. Káva nedehydruje. Dokonca je dokázané, že má rovnaký účinok, ako napríklad vypitie rovnakého množstva čistej vody.

Možno sme sa dostali k tejto myšlienke po tom, čo nám po vypití kávy na jazyku občas ostane pocit smädu. Nenechajte sa však týmto pocitom zmiasť. Vaše telo je aj po káve dostatočne zásobené vodou a pocit sucha poľahky zaženiete dúškom vody.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Piazza D’Oro (@piazzadoroes),

Polnočná nespavosť v dôsledku obednej kávy?  

Ešte stále váhate, či si dať počas obednej pauzy aj šálku kávy? Môžete byť úplne bez obáv. Väčšinu dávky kofeínu, ktorú prijmete v jednej šálke, vaše telo dokáže stratiť v priebehu troch až piatich hodín. Drobné zbytky sa môžu odbúravať ešte aj po ôsmich hodinách, no sú tak zanedbateľné, že váš spánok nedokážu výrazne ovplyvniť. Preto si vašu obednú šálku nezabudnite do sýtosti vychutnať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Belmio-Saudi (@belmiosaudi),

V espresse je viac kofeínu, ako vo filtrovanej káve

Tento mýtus je veľmi populárnym pravdepodobne vzhľadom na fakt, že „presso“ je servírované v menších šálkach a je omnoho koncentrovanejšie, než filtrovaná či prekvapkávaná káva. Áno, v espresse nájdeme výrazne menšie množstvo vody, než pri iných druhoch kávy a preto je chuť výraznejšia a silnejšia. No aj v tomto prípade je opak pravdou.

Jedna šálka bežnej kávy môže dokonca obsahovať viac kofeínu. Jediné espresso s objemom 30ml obsahuje približne 63mg kofeínu. V porovnaní s 250ml filtrovanej alebo prekvapkávanej kávy môže mať niečo medzi 75-165mg kofeínu.

Čím tmavšie zrná, tým chutnejšia káva 

Pri pohľade na zrnká kávy sme zvyknutí na sýtu hnedastú farbu. V súčasnosti nájdeme ale veľmi veľké množstvo rôznych druhov kávy od zelených, cez tmavé, až k tým najtmavším. Kávové zážitky sa snažia výrobcovia docieliť rozličnými odrodami a najmä pražením.

A práve preto by ste nemali tomuto mýtu veriť. Každá odroda kávy si žiada iný prístup k jej spracovaniu, aby boli vyzdvihnuté jej najlepšie stránky. Priblíženie výnimočnosti každej lepšej kávy dokážete nájsť na jej obale pod výrazmi, ako je napríklad čokoládový či orieškový podtón. V skutočnosti ale neexistuje jednotné praženie pre všetky kávy, jednoducho stačí nájsť tú pravú a najchutnejšiu pre vás.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aga🌹 (@aga327),

Káva = závislosť

Neraz sa môže stať, že je káva prirovnávaná k alkoholu či cigaretám. No ak by ste boli na nej skutočne závislí, prežívali by ste oveľa horšie príznaky, než s ktorými môžete mať reálne skúsenosť. Závislosť od alkoholu a cigariet je mnohokrát beh na dlhú trať. Ak ale túžite skoncovať s kávou, zaberie vám to len niečo vyše pár dní.

Ich počet závisí najmä od množstva kávy, ktorú denne vypijete a nakoľko je vaše telo na ňu zvyknuté. Po tom, čo ju prestanete piť, môžete sa stretnúť s bolesťami hlavy, výkyvmi nálad, či problémom so sústredením. To vyprchá v okamihu, keď si váš metabolizmus jednoducho zvykne.

Káva, ako liek na opicu?

Nie je asi nič horšie, ako sa zobudiť po párty s obrovskou opicou. Túžite sa jej zbaviť a nádejne si myslíte, že vám pomôže káva. No tu platí, že môže viac uškodiť, než pomôcť. Na niekoľko okamihov sa môžete cítiť povzbudení a takpovediac v poriadku. Nenechajte sa týmto klamstvom zmiasť.

Tento stav nabudenia dokáže vo vás dokonca vytvoriť myšlienku, že ste schopní zvládnuť napríklad aj šoférovanie. Pravdou ale je, že môžete mať v krvi stále alkohol a ani vaše reflexy na ceste nemusia byť práve ukážkové. Káva v kombinácii s opicou preto dokáže narobiť viac škody, ako úžitku. Nehovoriac o tom, ako sa budete cítiť po tom, čo vyprchá kofeín.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Stellarossa Pumicestone (@stellarossapumicestone),

Jej pitie spôsobuje úbytok váhy 

Túžite schudnúť a už neviete, čo máte vyskúšať, tak siahnete po internetovom triku, ktorým je pitie kávy na zníženie hmotnosti? Aj v tomto prípade vás ale sklameme. Samotné pitie kávy vám nezaručí telo, „ako z reklamy“. Po jej vypití síce môžete na malú chvíľu zahnať hlad a urýchliť svoj metabolizmus, no tam to končí. Svoj cieľ však môžete skúsiť docieliť vyváženou stravou a vhodným cvičením.

sanfranciscobaycoffee.com, stravacraftcoffee.com, beanbox.com, farocoffee.com
Uložiť článok

Najnovšie články