Foto: Za horami, za dolami

Stredné Slovensko má pre svojich návštevníkov pripravených množstvo aktivít, ktoré spestria každú jeho návštevu.

Banskobystrický kraj prináša množstvo príležitostí na originálne aktivity, vďaka ktorým môžeme lepšie spoznať jeho jednotlivé regióny a odniesť si veľa nových zážitkov alebo si užiť adrenalínové chvíle. Osem miestnych regiónov sa môže pýšiť krásou svojej prírody, ale aj možnosťami, ktoré pre svojich návštevníkov ponúka. 

Priamo v srdci Slovenska na vás čaká rad zaujímavých aktívnych zážitkov, ktoré oživia návštevu každého regiónu. Či už vás láka splav miestnych riek, skalolezenie na prírodnej lezeckej stene, spoznávanie zaujímavých miest uprostred prírody alebo mestská atmosféra s duchom histórie, z bohatej ponuky možností si vyberie naozaj každý. Toto je 8 aktivít Za horami, za dolami, ktoré urobia každý deň v tomto kraji výnimočným.

Splav na rieke Ipeľ

Málokto možno vie, že aj juh stredného Slovenska ponúka možnosť splavu miestnej rieky. Ipeľ preteká pri hraniciach medzi Slovenskom a Maďarskom, a jeho splav prináša jedinečnú možnosť spoznať tieto zaujímavé kúty. Nástupné miesta sa nachádzajú v obciach Bušince, Čeláre alebo Rároš v okrese Veľký Krtíš.

Vďaka splavu Ipľa môžete spoznať prírodu a vegetáciu, ktorá sa nachádza na vašej trase. Okrem toho však prináša aj dobrodružstvo a aktívnu zábavu, ktorú si môžete užiť spolu so skupinou svojich priateľov.

Foto: Za horami, za dolami

Zjazd na horských kolobežkách

Milovníci prírody a adrenalínu môžu na trase z Hrádku do Jelšavy zažiť dobrodružstvo v podobe zjazdu horskými kolobežkami. Či už prahnete po adrenalíne alebo zvolíte pomalšiu jazdu s prehliadkou okolia, táto aktivita bude spestrením každého výletu.

Samotná trasa lesnou cestou je dlhá 7,5 kilometra a má prevýšenie 500 metrov. Cestou sa môžete pristaviť napríklad pri rieke Muráň a spojiť zjazd s jej splavom.

Foto: Za horami, za dolami

Slovenský kras a jeho unikáty

Národný park Slovenský kras patrí medzi slovenské unikáty. Rozprestiera sa na juhovýchodnom Slovensku a jeho územie sa vôbec ako prvé u nás dostalo do zoznamu UNESCO v rámci zoznamu Človek a biosféra. Môžeme tu nájsť takmer 1300 unikátnych jaskýň a množstvo ďalších zaujímavostí.

Jeho návštevu si ozvláštnite turisticko-vzdelávacou exkurziou s názvom Krížom Krasom, na ktorej sa dozviete množstvo nových informácií a dostanete sa aj na planinu, divočinu Koniar, k hrobu starému 3-tisíc rokov alebo sa dozviete niečo o záhadných kvádroch.

Foto: Za horami, za dolami

Skalolezenie na prírodnej lezeckej stene

Na Podpoľaní môžeme nájsť výnimočné miesto, ktoré je zaradené medzi prírodné pamiatky. Skalolezenie na Kalamárke prináša množstvo možností pre všetkých nadšencov skál a lezenia. Či už patríte medzi skúsených lezcov alebo nováčikov, ktorých táto adrenalínová aktivita láka, prírodná lezecká oblasť Kalamárka vás určite očarí.

Prvé lezecké trasy na Kalamárke vznikli už pred 50 rokmi a lezenie po nej je samo o sebe skutočným zážitkom práve vďaka jej zaujímavému tvaru. Na jej vrchole zas potešia nezameniteľné výhľady na okolité obce a prírodu.

Foto: Za horami, za dolami

Jazda historickými bicyklami

Detva sa môže pýšiť bohatou ľudovo-umeleckou históriou a zvykmi, ktorými toto mesto dýcha aj dnes. Ľudové kroje, výšivky, fujary, píšťalky, valašky a ďalšie predmety, ktoré sú zrkadlom histórie, môžeme na tomto mieste spoznávať.

Ešte viac sa priblížiť tejto atmosfére môžeme aj vďaka aktivite Za pozoruhodnosťami Detvy na historických bicykloch, ktoré je možné vypožičať si priamo v meste. Bicykle sú pravými historickými kúskami a po rekonštrukcii sú plne funkčné.

Foto: Za horami, za dolami

Splav na rieke Muráň

Presuňme sa do okresov Revúca a Rožňava. Okrem Ipľa preteká južnou časťou stredného Slovenska aj rieka Muráň, ľudovo prezývaná aj Muránka. Má dĺžku necelých 50 kilometrov a ponúka vhodné podmienky pre splav na trase Teplá voda až po koniec Jelšavy.

Splav Muránky prináša 2,7-kilometrovú trasu, ktorá ukazuje krásy prírody miestneho regiónu. Pri jemných zákrutách zažijete aj dobrodružstvo či zábavu a vďaka vode príjemné osvieženie počas horúcich letných dní.

Foto: Za horami, za dolami

Návšteva roztratenej dedinky

Obec Píla v okrese Žarnovica je známa predovšetkým vďaka svojmu roztratenému osídleniu, nazývanému štále. Pri jej návšteve sa budete cítiť, akoby tu na chvíľu zastal čas a rovnako tak spomalíte aj vy. Píla ponúka oddych od ruchu miest a spoznávanie unikátu Slovenska.

Ak sa vyberiete na prehliadku tejto obce Od štálu k štálu, odpočiniete si od okolitého sveta uprostred čistej prírody a v závere vás bude čakať ochutnávka regionálnych produktov.

Foto: Za horami, za dolami

Sopečné pohorie, najväčší prales a medveď hnedý

Najvyššie sopečné pohorie na Slovensku môžeme nájsť priamo v srdci našej krajiny. Okrem toho je Poľana výnimočná aj tým, že sa tu nachádza náš druhý najväčší prales. Túra z trasy Horský hotel Poľana až na Prednú Poľanu prináša množstvo zaujímavých výhľadov a krásnu prírodnú scenériu.

Okrem toho je toto územie unikátne aj tým, že tu žije medveď hnedý. Vydať sa po jeho stopách uprostred pralesa môžete aj vďaka aktivite Po stopách medveďa na Poľane. Zaujímavé príbehy o živote medveďov vám porozprávajú priamo miestni obyvatelia podpolianskych lazov, ktorí sa s nimi stretli zoči-voči.

Foto: Za horami, za dolami

Tieto a omnoho viac unikátnych zážitkov prinášajú Za horami, za dolami, kde si môžete jednotlivé zážitky s odporúčaním miestnych jednoducho rezervovať a vyraziť spoznávať nové miesta. Okrem aktívnych zážitkov ponúkajú aj tipy na ďalšie výlety alebo workshopy či ochutnávky, ktoré vám priblížia osem regiónov Banskobystrického kraja a vďaka ktorým spoznáte miestne remeslá či tradície.

V spolupráci s Dobrý kraj
Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články