Foto: Twitter/Theguardian

Predstavte si, že by sa mesto, v ktorom žijete, zrazu celkom vyľudnilo.

Páčilo by sa vám mať celé mesto len pre seba? Aj keď tu to asi reálne nie je, na Novom Zélande takáto možnosť existuje. Dedinka Waitaki bola vybudovaná v roku 1930 a pôvodne mala slúžiť robotníkom, ktorí pracovali na neďalekej priehrade a ich rodinám. Od roku 1989 však zíva prázdnotou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kedysi tu žilo 40 zamestnancov spolu s rodinami, teda až 1 200 obyvateľov. V roku 1989 totiž došlo k automatizácii priehrady a robotníci tu už viac neboli potrební. Odišli teda, aj keď tu mali všetko, čo k životu potrebovali. Chýbala im už len práca. Od tých čias je dedinka prázdna a teraz je na predaj. Z dedinky je nádherný výhľad na hory, nájdete tu domy s troma spálňami, reštauráciu, garáže a 14 hektárov pôdy. Ak by si chcel niekto dedinku kúpiť, musel by si pripraviť 2,5 milióna eur.

Waitaki nie je jediná dedinka na Novom Zélande, ktorú postihol takýto osud. Podobných je ich viac, keďže ľudia boli často nútení presťahovať sa za prácou do mesta. Napríklad, mestečko Kaitangata spustilo pred niekoľkými rokmi projekt, v rámci ktorého sa pokúsili úrady do mesta prilákať obyvateľov. Vyjadrili sa, že je tu dostatok práce, dostatok domov, chýbajú však ľudia, ktorí by sa ich chopili.

Vláda Nového Zélandu sa rozhodla, že vyčlení miliardu dolárov ročne, aby sa upustilo od urbanizácie a aby sa ľudí opäť podarilo prilákať na vidiek. Príkladom je Waitaki, dedinka, ktorá od roku 1991 vystriedala na mnohých majiteľov a teraz čaká na nového. Problémom však je, že Nový Zéland nedávno zaviedol zákon, ktorý zakazuje predaj zahraničným záujemcom, napriek tomu, že len nedávno prejavila záujem Čína. Cieľom je zabrániť tomu, aby boli zahraničnými kupcami zabraté miesta pre život, ktoré by mohli obsadiť domáci obyvatelia.

Foto: wikipedia

Zahraničný záujemca by mohol pozemok kúpiť v prípade, ak by bol trvalým obyvateľom Nového Zélandu, alebo by sa na danom mieste zdržiaval aspoň 183 dní ročne. Realitná maklérka Kelli Millmine sa vyjadrila, že problémom je kúpyschopnosť domáceho obyvateľstva. Mnohí by tu totiž radi bývali, vybudovali komunitu rodín a priateľov, otvorili tu atrakcie zaujímavé pre turistov a mnoho reštaurácií či obchodov, nájde sa však málokto, kto by bol ochotný odkúpiť dedinu za požadovanú sumu.

theguardian
Uložiť článok

Najnovšie články