Vo všetkých troch hlavných kategóriách porazila Adele svoju najväčšiu konkurentku, Američanku Beyoncé, keď si so svojím comebackovým albumom 25 a skladbou Hello zopakovala rovnaký úspech z odovzdávania Grammys z roku 2012.
Britská hviezda pri preberaní cien vyzdvihla práve Beyoncé a jej album Lemonade. „Mojím snom a mojím idolom je Queen Bey, zbožňujem ťa,“ vyhlásila Adele z pódia.
Adele získala za album 25 cenu Grammy v kategórii album roka. Jej popovú baladu Hello ocenili ako najlepšiu pieseň roka a stala sa tiež najlepšou nahrávkou roka. Dve ďalšie ceny dostala za najlepší popový vokálny album (25) a najlepší popový sólový výkon (Hello).
Americká Národná akadémia nahrávacích umení a vied, ktorej 13.000 členov o cenách Grammy hlasuje, oceňuje najlepšie skladby uplynulého roka v dvoch hlavných kategóriách: pieseň roka (Song of the Year) je určená pre skladateľov a textárov, pokým nahrávka roka (Record of the Year) pre interpreta, technikov a celý produkčný tím.
Beyoncé, ktorá bola tento rok nominovaná na ceny Grammy v najväčšom počte deviatich kategórií, si odniesla cenu za najlepší album v kategórii urban contemporary (Lemonade), ako aj za najlepšie hudobné video za pieseň Formation.
Za nováčika roka vyhlásili hiphopového hudobníka vystupujúceho pod menom Chance the Rapper, ktorý premiérový úspech zavŕšil aj víťazstvom v kategórii najlepší rapový album (Coloring Book), kde porazil aj hviezdy ako Drake a Kanye West.
Ceny vo všetkých štyroch kategóriách, na ktoré bol nominovaný, dostal aj zosnulý britský hudobník David Bowie. Jeho posledný album Blackstar, vydaný dva dni pred umelcovým vlaňajším úmrtím na rakovinu, vyhlásili za najlepší alternatívny album a najlepšie zvukovo vypracovaný neklasický album. Titulná skladba sa okrem toho stala najlepšou rockovou piesňou a Bowie za ňu dostal aj ocenenie pre najlepší rockový výkon.
Album roka: Adele – 25
Nahrávka roka: Adele – Hello
Pieseň roka: Adele – Hello
Najlepší nováčik roka: Chance The Rapper
Najlepší sólový popový výkon: Adele – Hello
Najlepší popový výkon dua alebo skupiny: Twenty One Pilots – Stressed Out
Najlepší popový vokálny album: Adele – 25
Najlepší tradičný popový vokálny album: Willie Nelson – Summertime: Willie Nelson Sings Gershwin
Najlepší tanečný/elektronický album: Flume – Skin
Najlepší rockový výkon: David Bowie – Blackstar
Najlepší metalový výkon: Megadeth – Dystopia
Najlepšia rocková pieseň: David Bowie – Blackstar
Najlepší rockový album: Cage The Elephant – Tell Me I’m Pretty
Najlepší tradičný r’n’b výkon: Lalah Hathaway – Angel
Najlepšia r’n’b pieseň: Maxwell – Lake By The Ocean
Najlepšia rapová pieseň: Drake – Hotline Bling
Najlepší rapový album: Chance The Rapper – Coloring Book
Najlepší kompilačný soundtrack pre vizuálne médiá: Miles Ahead
Najlepší soundtrack pre vizuálne médiá: Star Wars: Sila sa prebúdza – John Williams, skladateľ
Najlepšia pôvodná pieseň pre film, televíziu alebo iné: Can’t Stop The Feeling! z filmu Trollovia – (autori: Max Martin, Shellback & Justin Timberlake)
Najlepšie hudobné video: Beyoncé – Formation
Najlepší hudobný film: The Beatles: Eight Days A Week The Touring Years
TASR
Nahlásiť chybu v článku