Mnohí z nás radi vyriešia nákup vianočných darčekov bez toho, aby museli opustiť pohodlie domova. Tlačenica v nákupných centrách, v zhone zabudnutá taška či výber tovaru bez rozmyslu však nemusí byť to najväčšie nepohodlie a nebezpečenstvo. Pri naklikaní plného nákupného košíka cez internet sa môže ľahko stať, že pod stromčekom nakoniec nebude nič. Na rizikové e-shopy a spôsob, akým sa vyhnúť podvodu, upozornila Polícia Slovenskej republiky.
Dobrý sluha, zlý pán
Neviete, u koho nakupujete. Tovar si „neohmatáte“, neskontrolujete. V napätí čakáte, kým zásielka dorazí domov, niekedy na poslednú chvíľu. Keď už konečne príde, ak vôbec, nájdete si v nej niečo úplne iné, prípadne pokazené či nefunkčné.
„V tom najhoršom prípade prídete o peniaze a darčeka sa vôbec nedočkáte. Zlatým pravidlom nakupovania cez internet je VŽDY overovať, kde nakupujem,“ upozornila polícia na svojom facebookovom účte.
Jednoduché triky ako predísť podvodníkom
Ďalej radí, ako jednoducho predísť riziku podvodu. Vždy je nutné skontrolovať webový odkaz e-shopu, a to aj ak stránka vyzerá dôveryhodne. Môže ísť totižto o sofistikovanú napodobeninu oficiálneho internetového obchodu. „Stačí, ak je v odkaze iná koncovka, napríklad namiesto .com koncovka .sk alebo naopak,“ vysvetľuje príspevok.
Podľa PZ je vždy nutné overiť, aké informácie sú na stránke online obchodu zverejnené. Pokiaľ sa nedajú nájsť údaje ako kontakt alebo sídlo, ak je informácií o obchode málo alebo nie sú žiadne, pravdepodobne ide o podvod.
A aj keď je to veľmi lákavé, nenechajte sa ohúriť ani najobľúbenejším trikom podvodníkov – prekvapivo nízkymi cenami, prípadne ohromujúcimi zľavami. „Ak viete, že vami vyhľadaný tovar sa štandardne predáva za úplne inú cenu, ide o jasný signál, že niečo nie je v poriadku,“ radí polícia.
Pred tým, ako niečo objednáte, prezrite si recenzie iných zákazníkov, ktoré sú verejne prístupné na rôznych stránkach.
Zoznam rizikových e-shopov
Na webstránke Slovenskej obchodnej inšpekcie nájdete zoznam internetových obchodov, ktoré sú považované za rizikové. Či už je to kvôli nedodržiavaniu zákonných povinností, alebo problematickému vymáhaniu spotrebiteľských práv a individuálnych nárokov.
Zoznam obsahuje rôzne stránky, či už sú registrované v zahraničí, alebo také, ktoré fungujú iba ako sprostredkovateľ tovaru pre iné spoločnosti. Polícia aktuálne označila tieto:
Internetový obchod s elektronikou či príslušenstvom do dielne a záhrady Rightdeal.sk.
„Všehochuť“ Mancini.sk, kde nájdete oblečenie, kozmetiku, zariadenie domácnosti aj elektroniku.
Urbantrend.sk so zvlášť kategóriou „Vianoce“, oblečením, elektronikou a dokonca aj príslušenstvom do auta.
Posledné na zozname sú Nakupuj123.sk a Bonky.sk, kam vás váš počítač nepustí, pretože stránky predstavujú bezpečnostné riziko a obsahujú nechcený obsah.
Všetky podozrivé stránky nájdete na tomto linku.
Nahlásiť chybu v článku