Je pravdou, že mnohé moderné krajiny sveta od tejto formy trestu ustupujú a to najmä z ľudskoprávnych dôvodov. A rovnako je na tom aj Európa, kde popravy a teda trest smrti prakticky neexistujú. Až teda na jednu krajinu a tou je Bielorusko. Mnohé post-komunistické krajiny, medzi nimi aj Slovensko, od trestu smrti ustúpili koncom 80. rokov.
Pri pohľade na túto mapu, môžeme vidieť pomerne veľký rozdiel medzi západom a východom. Kým západné krajiny rušili tresty smrti skôr, východné krajiny si túto formu trestu ponechávali dlhšie.
Ako sme spomínali, jediná krajina, ktorá prakticky ešte trest smrti v Európe využíva, je Bielorusko, no formálne ho nezrušili zatiaľ ani v Rusku, aj keď táto forma trestu sa tam od roku 1996 nevyužíva.
Pozrite si mapu, ktorá zobrazuje rok, kedy krajina naposledy pristúpila k trestu smrti ako aj formu, ktorou bol trest vykonaný:
Ak dobre nerozumiete anglickému jazyku, tak beheaded je poprava sťatím, hanged je obesenie, shot znamená zastrelenie a guillotine je samozrejme poprava gilotínou.
Pri pohľade na Slovenskú republiku vidíme, že u nás sa posledná poprava vykonala v roku 1989 a to obesením. Išlo vtedy o beštialného vraha Štefana Sviteka, o ktorom sme vám priniesli v minulosti aj článok.
Ak sa pozriete na Rumunsko, tak si môžete všimnúť poznámku o poprave Nicolae Ceaușescu, bývalého komunistického vodcu v krajine. Poznámku si tiež môžete všimnúť aj v Španielsku, kde bolo v roku 1974 a v roku 1975 popravených 8 osôb za údajné vojnové zločiny.
Pozri aj: Kráľovské menu alebo obyčajný koláč s kolou. Takto vyzerajú posledné jedlá ľudí odsúdených na smrť
slavorum.org
Nahlásiť chybu v článku