Na sociálnych sieťach sa objavilo video, ktoré okamžite pritiahlo pozornosť verejnosti. Využíva technológiu umelej inteligencie a zachytáva známe tváre slovenských politikov v nelichotivých, inscenovaných situáciách. Video má satirický charakter, no jeho obsah momentálne vyhodnocuje aj Polícia SR.
Vo videu sa objavujú viaceré známe tváre slovenskej politiky – premiér Robert Fico (Smer-SD), prezident Peter Pellegrini, predseda SNS parlamentu Andrej Danko či ministri Robert Kaliňák (Smer-SD) a Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
Všetci sú zobrazení v prostredí pripomínajúcom väzenie, kde po ich boku figurujú aj kontroverzné postavy ako Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Autor videa neuviedol ich mená priamo, avšak každému hneď dôjde, že ide o práve tieto, vyššie spomenuté osoby.
Trestné konanie polícia zatiaľ nevedie
Polícia SR potvrdila, že v tejto chvíli nevedie žiadne trestné konanie, no preveruje viaceré podnety od občanov, ako aj informácie z médií. Vyjadruje obavy z toho, že umelá inteligencia sa čoraz častejšie zneužíva aj na účely podvodov a iných foriem kriminality.
„Hneď v úvode zdôrazňujeme, že nemáme nič proti zábave. Upozorňujeme na zodpovednosť, ktorá vyplýva zo zverejňovania a šírenia obsahu na internete. Aj satira a verejná kritika majú svoje zákonné hranice,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.
Je to satira, nie politická propaganda
Video zverejnil profil s názvom Made in Slovakai, kde bolo jasne označené ako satirické a fiktívne. Situácia sa však vyhrotila po tom, ako ho bez kontextu a súhlasu autora šíril aj politik Igor Matovič.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Moje video je satira a fikcia – a je to pri ňom jasne uvedené cez disclaimer v popise,“ odpísal pre portál Aktuality s tým, že ho polícia doposiaľ nekontaktovala. Autor videa tiež pripomenul, že to Igor Matovič jeho video šíril bez povolenia. „Video som vytvoril ako satiru, nie ako politický materiál. To, že ho hnutie Slovensko zdieľalo bez súhlasu a funkčného odkazu na môj profil, nepovažujem za korektné,“ odpísal portálu Aktuality na to, ako vníma celú túto situáciu.
Umelá inteligencia ako nástroj podvodníkov
Polícia upozorňuje, že technológie generatívnej AI sa už dnes zneužívajú aj v prípadoch, ktoré majú vážnejšie následky než virálne videá. Napríklad, pri imitovaní hlasov počas telefonátov, ktorými sa podvodníci snažia oklamať starších ľudí, či pri rozposielaní falošných e-mailov, ktorých cieľom je vylákať citlivé údaje.
Nahlásiť chybu v článku