foto: screen YouTube (Classy Entertainment Kannada)

Kultúra a tradície sú pre národ nesmierne dôležité.

Stojí však za to dodržiavať ich aj za cenu utrpenia zvierat? Túto otázku si kladie množstvo ľudí, ktorí videli nedávno zverejnené video na internete. Na ňom môžete vidieť, ako v rámci hinduistického sviatku museli kravy prechádzať cez plamene.

Článok pokračuje pod videom ↓

Posvätné zviera

Kultúra je dôležitou súčasťou národa, mali by sme si však dobre premyslieť, kam sme až ochotní zájsť za účelom dodržiavania tradícií. Nedávno Hinduisti oslavovali sviatok Makar Sankranti. Súčasťou sviatku je veľká oslava, počas ktorej sú kravy poobliekané do farebných ozdôb a sú ovešané zvoncami. Hinduisti veria, že krava je posvätné zviera a ak ju vyzdobenú poženú cez oheň, prinesie im to šťastie a ochráni ich to pred zlom.

Zakročili už aj organizácie na ochranu zvierat

Zábery boli vyhotovené počas osláv v indickom štáte Karnátaka. Majitelia zvieratá rôznymi spôsobmi ozdobia a následné vydesené kravy ženú cez rady plameňov. Na cestu sa rozloží suchá slama, ktorá sa podpáli a oslavám sa prizerajú davy ľudí. Zvieratá sú očividne vydesené a kto by aj nebol, keby bol nútený prejsť si plameňmi. Samozrejme, takáto tradícia pobúrila mnohých ochrancov zvierat a príslušné organizácie už dokonca vyzvali aj hlavy štátov, aby zakročili a zabránili ďalšiemu nezmyselnému týraniu.

Ochrana pred zlými silami

Organizátori osláv sa však bránia a tvrdia, že plamene, cez ktoré zvieratá prechádzajú, nie sú dostatočne veľké na to, aby im mohli akokoľvek ublížiť. Oslavy sú sprevádzané aj inými aktivitami, avšak nie takými, ktoré by mohli ublížiť ľuďom alebo zvieratám. Napríklad, súčasťou tradície je aj púšťanie šarkanov. Práve rituál s kravami, ktorý sa praktizuje už tisícročia, je v rámci slávností najdôležitejší, ochrániť by mal nie len ľudí, ale aj dobytok.

Makar Sankranti je oslavou toho, že končí obdobie temna a dni sa koncom januára pomaly začínajú predlžovať. Oslavy zvyčajne začínajú 14. januára a ich súčasťou je aj tradícia, ktorú bežne vídame napríklad na Halloween v Amerike, deti chodia od domu k domu, vinšujú a dostávajú za to sladkosti, nejaké drobné či šarkana. Dospelí sa zas okúpu v posvätnej rieke a ďakujú Slnku. Každých 12 rokov zas veriaci absolvujú púť, ktorej sa zvyčajne zúčastní 40 až 100 miliónov ľudí. Antropológovia odhadujú, že tieto oslavy prebiehajú v indických krajinách už viac než 5 000 rokov, niektorí však veria, že tradícia je stará až 8 000 rokov.

dailymail, wikipedia
Uložiť článok

Najnovšie články