Foto: SITA (Milan Illík)

SHMÚ vedie poverená generálna riaditeľka Ivana Herkel.

Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) poslali otvorený list svojmu vedeniu, envirorezortu, Úradu vlády SR, verejnosti a aj médiám. V ňom opisujú aktuálny stav v inštitúcií, píšu o zastrašovaní a atmosfére strachu a žiadajú o riešenie problémov.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

„Zhoršujúce sa pracovné podmienky, atmosféra strachu a zastrašovania zo strany vedenia, ako aj absencia konštruktívneho dialógu, nás nútia verejne upozorniť na kritický stav, ktorý ohrozuje nielen nás zamestnancov, ale aj samotné fungovanie SHMÚ a jeho záväzky voči Slovenskej republike, Európskej únii a medzinárodným partnerom,“ píšu iniciátori.

Interez požiadal ministerstvo životného prostredia o stanovisko. Rezort nám zaslal odkaz z tlačovej konferencie ministra Tomáša Tarabu. Hovorí o tom, že nariadil personálny a finančný audit a podľa jeho slov v inštitúcii existuje 1 500 dohôd. SHMÚ má mať pritom menej ako 500 zamestnancov. Minister hovorí, že má pochybnosti o tom, ako bol ústav riadený.

Inštitúcia má mať problémy

Otvorenému listu predchádzala interná petícia, ktorú podpísalo viac ako 150 zamestnancov. Poverená generálna riaditeľka SHMÚ však na žiadosť o stretnutie s pracovníkmi nemala reagovať.

Zamestnanci v liste priamo pomenúvajú situáciu, ktorá mala v SHMÚ v posledných mesiacoch nastať. Dochádza podľa nich ku krokom, ktoré ohrozujú činnosť inštitúcie, čo môže viesť až k jej znefunkčneniu.

Píšu, že „dochádza ku kráteniu rozpočtu, k prepúšťaniu skúsených odborných zamestnancov a k neobsadzovaniu voľných kľúčových pracovných miest“. Vedenie inštitúcie nemá prejavovať ochotu viesť otvorený dialóg so zamestnancami, prehlbuje atmosféru neistoty a nedôvery.

Chýba vraj jasná vízia rozvoja SHMÚ a absentuje dlhodobá prevádzková a vedecká koncepcia, čo ohrozuje efektivitu a konkurencieschopnosť inštitúcie voči podobným v EÚ.

Požiadavky

  • zastavenie prehlbovania personálnej, prevádzkovej a odbornej deštrukcie SHMÚ;
  • zabezpečenie dofinancovania nesprávne nastaveného rozpočtu SHMÚ, ktorý aktuálne neumožňuje plnohodnotný chod inštitúcie, ani udržanie základných odborných kapacít;
  • reakcia na požiadavky odborných zamestnancov SHMÚ, ktorí nimi varujú pred kolapsom celej inštitúcie;
  • zabezpečenie kontinuity, odbornosti a dôstojných pracovných podmienok, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie inštitúcie;
  • zabezpečenie, aby vedenie SHMÚ konalo transparentne, odborne a s rešpektom k svojim zamestnancom, v súlade s vlastným Etickým kódexom SHMÚ, ktorý zaväzuje vedenie: vytvárať pracovnú atmosféru podporujúcu otvorenú komunikáciu bez strachu z odvety (časť III.1), správať sa ohľaduplne a zodpovedne k svojim spolupracovníkom (časť II.), byť osobným príkladom v dodržiavaní pravidiel a dôstojnosti (časť VI.1), netolerovať žiadne formy zastrašovania, diskriminácie ani narúšania dôstojnosti zamestnancov (časť VI.2 a VI.6), a zabezpečovať pravdivú a včasnú informovanosť zamestnancov (časť VI.3).

Strach o stratu odbornosti

Aktuálnou poverenou riaditeľkou inštitúcie je Ivana Herkel, ktorá bola na miesto dosadená ako „skúsená manažérka“. Minister Tomáš Taraba zároveň inicioval vypísanie výberového konania.

Herkel viedla ústav aj po odvolaní Martina Benka, ktorý na jeho čele pôsobil jedenásť rokov. Nahradil ho Vasil Penev, ktorý sa vo funkcii udržal rok.

„Ak SHMÚ stratí svojich odborníkov a svoju dôveryhodnosť, dôsledky pocíti celá krajina. Malo by byť preto v záujme celej spoločnosti, aby Slovenský hydrometeorologický ústav ostal funkčný, dôveryhodný, atraktívny pre odborníkov a teda mal adekvátnu odbornú úroveň,“ píšu zamestnanci na konci listu.

Uložiť článok

Najnovšie články