Ilustračná foto: Unsplash

Anglicko chce znížiť počet fajčiarov do roku 2030. Každý rok zomrie v Spojenom kráľovstve 78 000 ľudí na následky fajčenia.

Rok čo rok zvyšovať vek na nákup cigariet. Aj takto si predstavuje anglická vláda budúcnosť svojej krajiny. Znemožnilo by to totiž dnešným deťom kúpu tabakových výrobkov v čase dospievania. Podľa portálu IFL Science, má Anglicko ambíciu krajiny „bez dymu“ už do 8 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Z roka na rok menej mladých fajčiarov

Odporúčanie, ako znížiť počet fajčiarov, pochádza z nezávislej recenzie pod záštitou doktora Javeda Khana, ktorú uverejnil vládny web. Navrhuje, aby vláda každoročne zvýšila vek predaja z 18 rokov o jeden rok, až kým si v krajine nakoniec nebude môcť nikto kúpiť tabakové výrobky.

V roku 2023 by tak museli mať mladí 19 rokov, aby si mohli kúpiť cigarety. V roku 2024 by bola najnižšia veková hranica pre ich kúpu 20 rokov, a tak ďalej.

Ilustračná foto: Unsplash

Neexistuje však žiadny prísľub, že anglická vláda tento plán uvedie do praxe, je to len jedno z odporúčaní. Medzi ďalšie návrhy patrí finančná podpora propagácie s cieľom pomôcť fajčiarom prestať či podporiť propagáciu vapingu ako alternatívy k cigaretám. Túto alternatívu by napríklad privítal profesor kardiovaskulárnej medicíny a terapie, Jacob George, podľa ktorého existujú viaceré dôkazy na podporu tohto kroku.

Ako bojujú proti fajčeniu ďalšie krajiny

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že tabak každý rok zabije viac ako 8 miliónov ľudí na celom svete, ďalších 1,2 milióna úmrtí súvisí s pasívnym fajčením. Proti fajčiarom preto bojujú i viaceré ďalšie krajiny. Nový Zéland by tiež chcel každoročne zvyšovať vek na nákup cigariet a ľudia narodení po roku 2008 by si tam už nikdy v živote nemohli kupovať cigarety. Aj ázijský štát Malajzia zvažuje podobný plán.

Ilustračná foto: Unsplash

Slovensko a svet proti fajčeniu

Slovensko aktuálne nemá žiadnu podobnú stratégiu v boji proti fajčeniu a ani o nej neuvažuje. K dispozícii je linka pomoci odvykania od fajčenia (0908 222 722), ktorú využívajú v priemere 37-roční ľudia a zastrešuje ju Úrad verejného zdravotníctva.

Fajčiarov u nás z roka na rok dlhodobo klesá. Pred desiatimi rokmi fajčilo asi 40 percent Slovákov. V roku 2019, to podľa ÚVZ SR, bolo už len 18,5 percenta. WHO uvádza, že v roku 2000 užívala tabakové výrobky takmer tretina svetovej populácie nad 15 rokov. Podľa očakávaní to bude v roku 2025 len pätina.

Uložiť článok

Najnovšie články