foto: Pixabay (ilustračná)

Vedci stimulovali mozog muža, ktorý takmer polovicu svojho života strávil vo vegetatívnom stave. Reakcie verejnosti sú však rozpačité.

Vedcom z Francúzskeho národného centra pre vedecký výskum (FNCSR), sa podaril naozaj nezvyčajný kúsok. Pomocou stimulácie nervového systému obnovili vedomie muža, ktorý bol vo vegetatívnom stave takmer polovicu svojho života. Niektorí sa radujú z tohto úspechu, pretože na poli vedy sa otvorili nové možnosti. Iní bijú na poplach a pýtajú sa. Kde končia hranice etiky?

Článok pokračuje pod videom ↓

Vegetatívny stav nie je smrť. Ale ani život v tej forme, ako ho poznáme. Je to vlastne kóma, ktorá podstúpila do striedania fáz bdenia a spánku, no bez obnovenia vedomia. Muž, ktorý bol podrobený nezvyčajnému experimentu, síce nie je v stave bdelosti, avšak vedci zo svojho pokusu urobili jasné závery. Vedomie je možné obnoviť aj po rokoch. Kľúčovú úlohu v tejto aktivácii má na svedomí blúdivý nerv, nervus vagus, ktorý vytvára akýsi hlavný most, prepojenie medzi mozgom a ostatnými časťami tela. Jeho stimulácia môže niekedy priniesť určitú úľavu pacientom trpiacim depresiou či epilepsiou. Taktiež zohráva podstatnú úlohu pri procese prebudenia zo spánku. A práve tento poznatok využili vedci pri svojom nezvyčajnom experimente.

Čím dlhšie je však človek v kóme, vo vegetatívnom stave, tým je nižšia pravdepodobnosť jeho zotavenia. Preto si výskumný tím na čele s Dr. Sirigu vybral pre svoj experiment pacienta, ktorý je v bdelej kóme viac než dosť. Mladý muž ako dvadsaťročný utrpel automobilovú nehodu a odvtedy je jeho mozog vo vegetatívnom stave.

Rozdiel v mozgovej aktivite u pacienta ležiaceho 15 rokov vo vegetatívnom stave. Naľavo vidíme obrázok pred nervovou stimuláciou, napravo po nervovej stimulácii

Corazzol et. al

Vedci počas mesačného experimentu stimulovali blúdivý nerv prúdom približne 1 miliampér, a muž bol schopný otočiť hlavou na požiadanie. Očami začal fixovať objekty a vedci predpokladajú, že keď číta, dokáže byť dlhšie pri vedomí. Keď sa k nemu niekto priblížil, naširoko otvoril oči. Je to určite veľký pokrok, keď si vezmeme neskutočne dlhý čas, ktorý strávil v nevedomí. Snímky elektorencefalogramu taktiež vykazujú zvýšenú mozgovú aktivitu, a to najmä v theta vlnách, ktoré sa používajú na definovanie rozdielov medzi jednotlivými stavmi vedomia. Vedci taktiež zaznamenali zvýšenú mozgovú činnosť v oblasti mozgovej kôry a neokrotexu. Vedci sú presvedčení, že výsledky sú naozaj prelomové. Ukazujú na to, že vedomie je možné aktivovať, obnoviť, i keď sa to doposiaľ javilo ako nemožné.

Snímky mozgu pred a po mesačnej stimulácii blúdivého nervu

iflscience.com

Doposiaľ sa hranica prebudenia z vegetatívneho stavu považoval jeden rok. Vedci si mysleli, že prebudiť mozog k životu po tomto období je prakticky nemožné. Preto o výsledkoch svojej práce hovoria aj ako o obrovskom zázraku. Všetko to má však „na svedomí“ hormón noradrenalín, ktorý uvoľňuje práve blúdivý nerv. Pacientom s obmedzeným vedomím však svitá na lepšie časy. V hlavách mnohých sa však vynára iná otázka. Naozaj je toto smer, ktorým sa má uberať súčasná veda?

Pozri aj: Veľký prelom v liečbe AIDS. Nová liečba dokáže zničiť až 99 percent vírusov HIV

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články