Foto: Pixabay/Universal Pictures

Len v Spojených štátoch čaká na transplantáciu pľúc viac ako 1 400 občanov.

Pre ľudí, ktorí čakajú na náhradný orgán, tu však môže byť nové, expresné riešenie. Laboratórium. Vedci z texaskej univerzity medicíny publikovali novú štúdiu, v ktorej sa venovali vytvoreniu pľúc v laboratóriu. Tie sa im úspešne podarilo transplantovať do prasaťa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aby mohli pľúca vypestovať, použili štyri konštrukcie. Z prasacích pľúc odňali všetku krv a bunky, na čo použili zmes cukru a rozpúšťadla. Vďaka tomu mali k dispozícii iba proteíny z pľúc. Tieto konštrukcie následne umiestnili do nádoby, v ktorej boli všetky potrebné živiny pre ich vývin.

Pixabay

Potom do pľúc pridali kmeňové bunky prasaťa, ktoré ich malo prijať a nechali ich zrieť po dobu 30 dní. Štvoro pľúc, ktoré vypestovali, následne umiestnili do štyroch rôznych prasiat. Už po dvoch týždňoch si tieto pľúca vyvinuli komplexný systém ciev, ktorý je nevyhnutný k prežitiu.

Pig

Po dvoch mesiacoch nezaznamenali ani jeden prípad zo štyroch prasiat, kedy by organizmus odmietol tieto pľúca prijať. V súčasnosti sa zameriavajú na to, ako dlho dokáže v tele vypestovaný orgán vydržať. Vypestované orgány sú budúcnosťou transplantačnej medicíny, pretože v dôsledku toho, že vznikajú na báze buniek príjemcu, je omnoho nižšia šanca, že by ich telo neprijalo.

Biology and Bioengineering (33748001300).jpg
Wikimedia (astro_matt)

Pokiaľ všetko pôjde hladko, vedci veria, že už do desiatich rokov budú schopní pestovať pľúca pre ľudských pacientov v ohrození života. Týmto spôsobom viac nebudú potrební darcovia, čo značí, že aj čakacia doba na orgány bude kratšia a pacient tak bude mať vyššiu pravdepodobnosť, že prežije.

Pozri aj: Vedci na Sibíri objavili červy, ktoré v ľade prežili 42-tisíc rokov. Po rozmrazení ožili, začali sa hýbať a prijímať potravu

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články