Foto: Pexels

Výsledky volieb niektorých ľudí nútia premýšľať nad tým, či odísť, a kam.

Peter Pellegrini vyhral prezidentské voľby a v paláci na Hodžovom námestí vystrieda Zuzanu Čaputovú 15. júna po inaugurácii. O jeho úspechu rozhodlo podľa oficiálnych výsledkov 1 409 255 oprávnených voličov. Protikandidát Ivan Korčok získal asi o 165-tisíc hlasov menej. Demokratické výsledky treba rešpektovať, napriek tomu v množstve ľudí prekypuje beznádej a premýšľajú nad odchodom zo Slovenska. 

Článok pokračuje pod videom ↓

„Ľudia, dajte tipy na krajinu,“ píše jeden z členov v internátnej skupine na facebooku. „Zostať tu, vykročiť z pohodlia, snažiť sa zmeniť aspoň niečo málo k lepšiemu. Neutekať zbabelo do zahraničia,“ odpovedá v komentári iný užívateľ.

Odísť, alebo „bojovať“

Téma toho, čo so životom, rozdelila ľudí. Jeden z brehov hovorí, že odchod z krajiny nie je riešením, že treba zostať a bojovať za demokratickú budúcnosť. Prípadne odísť, no budovať Slovensko zo zahraničia.

„Vašečka vraví, že nemusíme panikáriť, kým nevyhrá Rusko na Ukrajine. Ak sa tak stane, tak potom je čas rýchlo sa zbaliť. Dovtedy buď zo Slovenska alebo zo zahraničia, kto máte silu, treba zabojovať. Je čas začať sa angažovať. Každý ako vie,“ píše jedna z komentujúcich pod spomenutým príspevkom.

Iný zasa radí konkrétnu krajinu a má aj „miniplán“. „Česko. A odtiaľ vybudovať nejaké podnikanie do západoeurópskych krajín. Alebo stačí ak budeš makať na živnosť, sídlo presunúť do Česka. Nech tu neplatíme dôchodky a dane smero-voličom, ktorým nevadí, že sa naše spoločné eurá rozkrádajú.“ 

Foto: Facebook (Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky)

V komentároch pri príspevku satirickej stránky Emefka, kde odporúča, čo robiť, ak sú ľudia nespokojní, a teda odísť, sa objavil aj náznak odsúdenia všetkých, ktorí nad odchodom premýšľajú. „Aj keď nie sme spokojní, vždy sa treba snažiť, aby nám bolo lepšie, nie mávnuť rukou a vykašľať sa na to. Všetci sme ľudia aj keď máme odlišné názory, avšak našim cieľom by malo byť robiť tak, aby sme sa mali všetci dobre, nie kašľať na druhých.“ 

Z opačnej strany zaznievajú výsmešné výzvy na odchod všetkých, ktorí nesúhlasia s výsledkami volieb, prípadne stratili nádej na „lepšie zajtrajšky“. Jeden z členov internátnej skupiny píše užívateľovi, ktorý si pýtal tip na krajinu, že už mu kúpil lístok a pas má odovzdať na stanici.

Ďalší zasa odkazuje, že treba nastúpiť na vlak a odísť oberať jablká do Talianska alebo do Holandska k tulipánom. „Už na vás čakajú. A k zubárovi potom naspäť domov, až bude za čo. Pá pá,“ píše výsmešne.

Medzi komentármi na Instagrame pod príspevkom Emefky zaznievajú aj také názory, že „18 roční nezamestnaní liberáli nie sú pre Slovensko stratou“ alebo že „nik neodíde, lebo ľudia, čo to píšu, so svojimi 30 € tak ďaleko nedôjdu“.

Foto: Instagram (emefka_official)

K názorom o tom, že tých, ktorí odídu, nebude škoda, však zaznieva aj protiargument. „Do zahraničia kvôli politickej/ekonomickej/sociálnej situácii odchádzajú najmä lekári, ITčkári, grafici, elektroinžinieri. Všetci tí, ktorí najviac ťahajú ekonomiku, HDP štátu a zabezpečujú progres štátu. Nie tí bežní pracovníci spoza pasu. Takí budú odchádzať v rovnakom počte ako doteraz. A nebudú chýbať. Tých ľahko nahradíš. A keď nie, tak jednoducho neprídu investori.“

Ľudia v komentároch však na otázku, kam odísť, najčastejšie radia susedné Česko alebo Švajčiarsko. Zaznieva aj Thajsko, Škandinávia, či Nový Zéland a jeden z komentujúcich radí aj Kazachstan.

Foto: Facebook (Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky)

Na to, či a aký vplyv bude mať výsledok volieb na odliv ľudí do zahraničia, si budeme musieť ešte počkať. Rovnako ako na štatistiky o tom, koľko ľudí sa zo Slovenska odsťahovalo za posledný rok.

Uložiť článok

Najnovšie články