Foto: CC Flickr (STML)

Aj napriek tomu, že autonómne autá sú horúcou novinkou, stále sa nedočkali absolútnej dôvery. A ľudia na to majú dobré dôvody.

Nie je to len malá chybička krásy, ktorá by nás desila pri bezpečnosti tohto systému. Predsa len, zoberte si ako bizarne to znie. Pustíte volant s tým, že ten svoj a ďalšie životy pasažierov zveríte do rúk autu. Chýb pri autonómnych vozidlách sa nájde nespočetné množstvo. To však nie je dôvod túto technológiu odsudzovať. V skutočnosti stále ide o horúcu novinku, a preto je jasné, že má muchy. Je to však aj riziko, že riadenie auta preberie niekto ďalší. Mnohé z nich totiž budú pripojené na internet, a tak existuje šanca, že niekto s pokročilými IT schopnosťami sa rozhodne vodiča trochu „postrašiť“.

Článok pokračuje pod videom ↓

James Bridle, umelec z Veľkej Británie, vytvoril koncept, ktorý by nás mal varovať pred temnou budúcnosťou. Tieto autá totiž môžu byť sabotované. Dokonca sa do omylu môžu uviesť aj sami. Bridle nakreslil na zem neprerušovaný kruh, teda podľa pravidiel cestnej premávky, vodič takúto čiaru nesmie prekročiť. Kruh však obkolesil prerušovanou čiarou, ktorá naopak značí, že vodič ju môže prekročiť. Jediné čo použil bola obyčajná soľ, ktorou vytvoril tieto dva kruhy. Teda tradičnú magickú formulku ochrany. Tá sa používa na izoláciu zlej sily zvonka alebo zvnútra.

Autonomous Trap 001

Potom do kruhu vošlo zdanlivo autonómne auto. V skutočnosti išlo o obyčajný Seat, no Bridle týmto spôsobom aj tak poukázal na možnú situáciu. Auto môže vôjsť dnu, ale von sa už nedostane. Prerušovaná čiara autu povolí vstup do kruhu, no keď sa pokúsi vyjsť zistí, že je v uzavretej zóne. Umelcov čarovný kruh nie je skutočný, no je dosť silný na to, aby poukázal na riziko, ktoré sa s touto technológiou nesie.

Autonomous Trap 001

Autonómne vozidlá so sebou prinášajú veľké množstvo zaujímavých technológií ako napríklad umelé videnie či vlastná inteligencia,povedal Bridle pre Vice. Ďalej sa sťažuje na to, že väčšina technológií, ktoré ľudia bežne používajú, sa odovzdáva do rúk strojom a umelej inteligencií. Súčasne vyjadruje vážne obavy a snaží sa ľudí presvedčiť, aby nevkladali veľké množstvo dôvery do zázrakov budúcnosti. A určite má aspoň čiastočne pravdu. Technológie sú skvelé a ich vzniku a inovácii by sme sa rozhodne brániť nemali. Avšak vždy treba zostať nohami pevne na zemi. Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. A inak tomu nebude ani v tomto prípade. To však určite neznamená, že by ste mali na vedecký pokrok zanevrieť. Práve naopak, stačí sa len postarať o maximálnu možnú bezpečnosť.

James Bridle nazval tento projekt Autonómna Pasca 001, čo je celkom výstižné. Väčšina jeho prác zahŕňa sociálne problémy a nabáda ľudí k tomu, aby nezatvárali oči pred zvyčajnými etnickými problémami, či prílišnou inováciou. Jeho cieľom je aby umenie, ktoré robí pomohlo ľuďom lepšie využiť a pochopiť nové technológie. Zároveň sú však podľa neho prípady, kedy by sme ich mali prerušiť a naučiť sa oponovať.

Pozri aj: Tesla plánuje svoje prvé cenovo dostupné SUV na rok 2019

inverse.com
Uložiť článok

Najnovšie články