V prvom rade je nutné prízvukovať, že sadnúť za volant s tým, že máte v sebe alkohol je nezodpovedné a nemôžeme vám to v žiadnom prípade odporučiť. Aj keď po silvestrovskej oslave už nebudete v sebe cítiť alkohol, no budete unavení, aj tak za volant nesadajte. Stále môžete mať v krvi zostatkový alkohol. Nejde tu totiž iba o to, že by vás policajti mohli zastaviť a spôsobiť vám problémy so zákonom, ide najmä o vaše zdravie a zdravie ostatných účastníkov cestnej premávky.
Mnohí ľudia vlastnia alkohol tester, ktorý im ukáže, či už za volant už môžu sadnúť alebo nie. Vo viacerých krajinách Európy je povolená určitá tolerancia alkoholu, no na Slovensku platí nulová tolerancia. Tu sa započítava iba chyba merania prístroja, ktorá je do 0,3 promile alkoholu. No ak vám na prístroji zasvieti aj hodnota, ktorá sa do tohto limitu zmestí, stávate sa minimálne, pre policajnú hliadku podozrivými.
Ako funguje alkohol tester
Prvé zariadenia na meranie alkoholu v dychu boli vyvinuté už v 40. rokoch minulého storočia. Tie majú mnohé výhody. Polícia nemusí robiť krvné skúšky na prítomnosť alkoholu a výsledok je jasný už do pár minút.
Alkohol tester funguje na princípe merania etanolu v dychu. Etanol (alkohol) je látka, ktorá prechádza cez žalúdok do krvi. Keďže etanol je veľmi prchavý, nájdeme ho aj v pľúcach, kde sa prirodzene uvoľňuje.
Počas dýchania do alkohol testera prechádza vydychovaný vzduch cez polovodičový senzor, ktorý na základe zmeny elektrického napätia určuje množstvo alkoholu v dychu. Pri testeroch, ktoré pracujú s elektrochemickým senzorom sa zase alkohol v dychu spaľuje v palivovom článku a na základe vyrobeného elektrického prúdu sa určí hladina alkoholu. Elektrochemické testery sú považované za presnejšie a spoľahlivejšie.
Klasické metódy ako oklamať alkohol tester (zaručene nefunkčné)
1. Minca, pikantné jedlo, ústna voda, žuvačky – Obľúbená metóda je cmúľanie medenej mince v ústach. Teória hovorí o reakcii medi s alkoholom. Aj ak by to bola pravda, tak najmenšie eurocenty, ktoré často nesprávne označujeme ako medené, obsahujú v skutočnosti iba niečo menej ako 6% medi. Takmer 95% mince tvorí oceľ.
Podstatné však je, že aj ak by bola minca čisto z medi, nemala by žiadny vplyv. Vzduch totiž ide do prístroja z pľúc a nie z úst, tak aj ak by niečo zmenila v ústach, na dychu sa to neprejaví. Podobne funguje (resp. nefunguje) aj konzumácia pikantných jedál, či vyplachovanie ústnou vodou. Tá paradoxne môže ešte zvýšiť hodnotu, keďže mnohé z nich obsahujú alkohol. Pikantné jedlo, resp jedlo vo všeobecnosti pomôže odbúravať alkohol, ale iba pomaly a postupne. Určite nepomôže tesne pred sadnutím za volant.
Rovnakú „funkčnosť“ má aj cmúľanie cukríkov či žutie žuvačky. Dych vám síce zaručene osviežia, no alkohol v ňom nezamaskujú.
2. Konzumácia oblečenia, toaletného papiera a výkalov – Neverili by ste, čo všetko sú niektorí ľudia ochotní urobiť, aby sa pokúsili oklamať test na alkohol. Dôvod, prečo niekto konzumuje výkaly na oklamanie testera sme nenašli. Možno dotyčný hneď dúfa, že ho policajti pošlú na psychiatriu bez predchádzajúcej dychovej skúšky.
Teória konzumácie bavlny či papiera vychádza z toho, že tieto materiály dokážu pohltiť alkohol, a tak oklamať test. Účinok je však rovnaký ako v prvom bode, teda žiadny. Navyše si môžete privodiť nepríjemné žalúdočné problémy.
3. Fajčenie – Zostatkový dym v pľúcach merianie takisto neovplyvní, keďže etanol neprekryje. V prípade, ak by ste do prístroja vydýchli dym, môžete ho pokaziť, a tak budete mať problém navyše a to s pokazením prístroja.
4. Vdychovanie vzduchu- teória je tu dobrá, avšak prax je úplne zlá. Tým, že do prístroja nedýchate, alkohol tester neurobí meranie. Navyše aj ak do neho fúkate slabo, prístroj vyhodnotí váš pokus ako chybu merania a to bude treba opakovať.
Jedna metóda, ktorá funguje (teoreticky)
Niektoré, spravidla staršie testy na alkohol sa dali oklamať jednou technikou. Na základe viacerých testov sa ukázalo, že rýchla výmena vzduchu v pľúcach, môže znížiť výsledky merania. Táto technika spočíva v tom, že nasatý vzduch v pľúcach sa nedokáže dostatočne nasýtiť alkoholom a prístroj tak nameria menšie hodnoty, aké v skutočnosti sú.
V praxi, pred policajnou hliadkou, by táto metóda aj tak neprešla. Minimálne by ste pôsobili dosť podozrivo, keby ste odrazu pred testom začali rýchlo a zhlboka vdychovať a vydychovať vzduch a pomedzi to by ste sa dožadovali skúšky na alkohol. V takom prípade by vás polícia mohla vyzvať na opakované meranie, či rovno nariadila krvnú skúšku na alkohol.
Jedna metóda, ktorá funguje (zaručene)
Ak nechcete mať problémy pri dychovej skúške, jediné, čo vám môžeme odporučiť, je jednoducho nepiť alkohol. Okrem toho, že sa vyhnete problémom so zákonom a s políciou, čo je v tomto prípade druhoradé, neohrozíte seba a ostatných ľudí tým, že nezodpovedne sadnete za volant. Za zavolanie jedného taxíka či požiadanie niekoho kto nepil, aby vás odviezol, to zaručene stojí.
iflscience.com, tester.sk
Nahlásiť chybu v článku