Yolanda Demetriou, (YolandaDemetriou) / CC BY-SA

Mesto Varosha je už roky známe ako mesto duchov.

Mesto na Cypre bolo vyľudnené ešte okolo roku 1970 a od tých čias akoby zamrzlo v čase. Na jeho územie bol vstup zakázaný, zdá sa však, že Cyprus ho chce opäť oživiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podarí sa Varoshu opäť oživiť?

Mesto Varosha (v severotureckej časti známe ako Maraş) nachádzajúce sa v cyperskej oblasti Famagusta je pre verejnosť neprístupné už od roku 1974 a od tých čias len chátra, píše portál Travel and Leisure. Severoturecké úrady však rozhodli, že sa ho opäť pokúsia oživiť, píše portál BBC. V meste sa nachádza obchod plný áut zo 70. rokov a aj výklady obchodov sú plné módnych kúskov z tohto obdobia.

Vikimach / CC BY-SA

Mesto bolo opustené po tureckej invázii, grécka a turecká komunita tu totiž desaťročia žili v napätom konflikte. Po tom, čo z Varoshe ušli aj poslední obyvatelia, sa z mesta stala tzv. Nárazníková zóna OSN. Tá je definovaná ako demilitarizovaná zóna oddeľujúca územie Cyperskej republiky a Severocyperskej tureckej republiky, píše portál UNFICYP. V roku 1984 bolo následne z bezpečnostných dôvodov zakázané opätovné osídlenie miesta.

A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) / FAL

Kedysi bola luxusným lákadlom pre turistov

Po takmer 46 rokoch sa však severoturecký predseda vlády, Ersin Tatar rozhodol, že je najvyšší čas situáciu zmeniť a Varoshu opäť sprístupniť verejnosti, píše portál CNN Travel. Varosha kedysi prekvitala, žilo tu 25 000 obyvateľov a hostia z celého sveta sa mohli ubytovať v niektorej z 12 000 hotelových izieb.

Pre turecké médiá sa podľa CNN Tatar vyjadril, že proces obnovenia života v meste sa začne už čoskoro, aj keď zatiaľ nebol oznámený presnejší časový rámec. Varosha nie je ani zďaleka jediným miestom, ktoré sa následkom nepokojov premenilo na mesto duchov. Kvôli napätiu, ktoré medzi Tureckom a Gréckom spôsobili náboženské rozdiely, ostala od roku 1923 opustená napríklad aj oblasť známa ako Kayaköy, píše BBC.

Uložiť článok

Najnovšie články